canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Allahu Teala'yı Sevmenin Fazileti - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

 

ALLAHU TEALA'YI SEVMENİN FAZİLETİ

 

Kulun ke­malinin sonu Allah sevgisinin kendinde galib olmasıdır. Hatta bu sev­gi kendisini tamamen kaplar. Eğer bu olmazsa, bari diğer şey'lere karşı olan sevgiden çok olmalıdır.

Bütün müslümanlar, Allahu Teala'yı sevmenin farz olduğunu bilmelidir. Allahu Teala buyurur.

يُحِبُّهُمْ وَيُحِبُّونَهُ

“Allah mü'minleri sever ve müminler de Allah'ı sever”[1] buyuruyor.

Hadis-i Şerif Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyuruyor ki:

“Kul Allah-ı ve Resulü’nü çoluk çocuğundan malından ve bütün mahlukattan çok sevmedikçe (kamil bir) mü’min olamaz.”

Kendi nefsinden de ileri sevmedikçe mü’min olamaz. Bir ayetin mealine göre her kim Sevgisini muhabbetini Allah-ı unutup herhangi bir şey üzerine sevgisini muhabbetini bağlar ise o sevgisini muhabbetini bağladığı şeyin helak olmasına sebep olur. Bizlere lazım olan Allah’tan gayri maddiyetleri evlat ehli ayal vesair dünyalıktan olanlarda herhangi birisine sevgi muhabetimiz yönelirken hemen Allah’tan korkup haya ederek derhal sevgilerimizi muhabbetimizi Allah’a çevirip bağlamaya gayret göstereceğiz. Çünkü hakkıyla sevmeye güvenmeye dayanmaya inanmaya Allah layıktır. Rabbim bize bütün sevilecekler muhabbet edileceklerden sevgimizi muhabbetimizi kendisine Resulüne bağlanıp kaim, daim olmayı Habibinin hörmetine nasip ve müyesser eylesin.

İsa aleyhisselam zayıf, kuru kimselerin yanından geçiyordu. Size ne odu? buyurdu. Cehennemin korkusundan böyle eridik, dediler. Allahu Teala elbette sizi Cehennem azabından emin eder, buyurdu. Başka bir kavme uğradı. Buradakiler daha zayıf, daha kuru, daha solgun idi­ler. Size ne oldu? buyurdu. Cennete kavuşmak arzusu bizi böyle eritti, dediler. Allahu Teala sizi elbette arzunuza kavuşturur, buyurdu. Bir üçün­cü kavme uğradı. Buradaki insanlar, diğerlerinden çok daha zayıf ve kuru olup, yüzleri nur gibi parlıyordu. Size ne oldu? buyurdu. Allah sev­gisi bizi böyle eritti dediler; İsa aleyhisselam onlarla oturdu ve «Siz mukarrebler; yani Allahu Tealaya yakın kullarsınız. Bana sizinle bir arada oturmam emredildi» buyurdu.

Bir güzele aşık olmak isteyenin, ondan başka her şey'den kesilmesi, yüz çevirmesi lazımdır. Onun yüzünü görünce devamlı ona bakar. Eli ayağı saçı örtülü olsa da, yine güzeldir. Onları da görmeye uğraşır. Gördüğü her güzellik ona bağlılığını arttırır. Buna devam edince, az veya çok bir meyil, kendisinde hasıl" olur. Allahu Teala'yı sevmek de böyledir. Birinci şart, yüzünü 'dünyadan çevirmek ve kalbini,' dünya sevgisinden temizlemektir. Çünkü, Allahu Teala'nın sevgisinden başka sevgi, O'nu sevmeye mani olur. Bu ekin ekilecek toprağı, dikenlerden ve zararlı ot­lardan temizlemek gibidir.

Marifete kavuşmak, temizlenmiş toprağa tohum ek­mek gibidir. Bundan sonra, devamlı zikir ve fikir ile meşgul olmalıdır. Zikir ve fikir tohumun açılması ve büyümesine yardım eden su gibidir. Bir kimse, bir kimseyi severek çok anarsa, şüphesiz onunla bir ünsiyet, yakınlık peyda eder.

Allahu Teala, Davud aleyhisselam'a buyurdu ki: «Yeryüzünde olanlara Benden haber ver ve de ki: Beni sevenleri Ben de severim. Halvette (yalnız bir yerde) Benimle beraber oturanlarla bera­berim Beni zikir edenlerin ve zikrime alışanların munisi [yakını]yım Beni arkadaş kabul edenin, arkadaşıyım. Beni seçeni Ben de seçerim. Em­rimi yapanın emirlerini yaparım. Kullarımın kalbini bilirim. Kullarımdan beni sevip de kendisini sevmediğim ve ona öncelik vermediğim kimse yok­tur. Beni arayan, bulur. Başkasını arayan Beni bulamaz. Ey insanlar! Tutulduğunuz, aldandığınız bu işlere güvenmeyin yüzünüzü Benimle ol­maya, Benimle bulunmaya, Benimle ünsiyet peyda etmeye çeviriniz. Bana yakın olunuz. Bana alışınız. Ben de size yakın olayım. Ben de size alışa­yım.

 

Mevla’m Senin müştakınam,

Bildir bana Mevla’m Seni.

İstediğim Sensin benim,

Bildir bana Mevla’m Seni.

 

Eğerce sevgin candadır,

Bilmem mekanın kandadır.

Bu derde derman Sendedir,

Bildir bana Mevla’m Seni.

 

Nurunla bir göz ver bana,

Ol göz ile bakam Sana.

Seyreyledikçe her yana,

Göster bana Mevla’m Seni.

 

Gözüm yüzünden ayırmıyam,

Hiç Senden gayrıyı görmiyem.

Bir lahza Sensiz durmuyam,

Bildir bana Mevla’m Seni.

 

Seyit Nizamoğlu yanar,

Seni bulam diye döner.

Koyma arada derbeder,

Bildir bana Mevla’m Seni.

 


[1] Maide-54.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>