Mücahede-Allah Korkusu - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

 

MÜCAHEDE BAHSİ-ALLAH KORKUSU

 

Cenab-ı Hak Teala Hazretleri bir ayeti kerimesinde buyuruyor ki:

وَمَنْ يَتَّقِ اللّٰهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًاۙ ﴿﴾ وَيَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لَا يَحْتَسِبُۜ وَمَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَى اللّٰهِ فَهُوَ حَسْبُهُۜ اِنَّ اللّٰهَ بَالِغُ اَمْرِه۪ۜ قَدْ جَعَلَ اللّٰهُ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْرًا ﴿﴾

“Her kim Allah'tan hakkıyla çok korkar ise Allah o kimseyi bütün korktuklarından kurtarıp çekip harice, selamete çıkarır buyuruyor. O kimseye ummadığı hesap etmediği yerlerden rızk kapısı açacağına vaad ediyor. O kimse Allah yolunda başına gelen her türlü sıkıntılarına Allah’ı vekil yapar ise Allahu Teala onun her işine her hesabına kafidir. O Allahu Teala yapmak istediği işin acizi değil buluğudur. Gücü kuvveti her şeye kadirdir. Allahu Teala Hazretlerinin kullar hakkında yapacağı işler kulların Allah’a güvenci, inancı, itikadı, zannı ne miktarda ise onun kadar yapar, inancı zannı çok kuvvetli ise kuvvetli yapar. Zannı inancı itikadı hiç yok ise hiç yapmaz. İnancı zannının miktarı kadar yapar.”[1]

Cenab-ı Hak Teala Hazretleri o korktuklarına hiç uğratmadan harice selamete çıkarır vaadediyor. Allah’tan korkmanın alametleri var bir hizmetçi bir köle efendisine ne kadar itaati saygısı var ise onun emirlerini tutar yasaklarından kaçınır. Biz de Allah’tan korktuğumuzu ispat etmek için onun emirlerini yapıp yasaklarından kaçınmamız lazımdır.

 Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem buyuruyor ki;

إِذَا خَافَ اللّٰهَ الْعَبْدُ أَخَافَ اللّٰهُ مِنْهُ كُلُّ شَيْئٍ وَإِذَا لَمْ يَخَفِ الْعَبْدُ اللّٰهُ أَخَافَهُ اللّٰهُ مِنْ كُلُّ شَيْئٍ

“Bir kul Allah’tan hakkıyla korkarsa diğer mahluk hepsi kendinden korkar. Kul Allah’tan korkmazsa Allah da onun kalbine her şeye karşı korku verir.”[2]

Bir insan dünyada neden korkar? Birinci dünya cihetince yoksukluktan korkar. İkinci kaza bela ve hastalıktan korkar. Üçüncü maazallah imansız gitmekten korkar. Cenabı Allah. Bunun üçünden de selamete çıkarıyor. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in yanına bir Arabi geldi. Ya Resullallah bana bir vasiyet yap, o vasiyetini tutmakla bu zalim nefsin elinden kurtulup şeytanla nefisin üzerine galip geleyim dedi. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve selem buyurdular ki:

جٰۤاءَ رَجُلٌ إِلَى النَّبِيِّ صَلَّ اللّٰهُ تَعَلٰى عَلَيْهِ وَسَلَّمْ، وَقَالَ يَا رَسُولَ اللّٰهِ تَعَلٰى اُوصُن۪ى قَالَ عَلَيْهِ السَّلَامْ، عَلَيْكَ بِتَقْوٰى اللّٰهِ تَعَالٰى فَاِنَّهَا جِمَاعَ كُلِّ خَيْرٍ

"Allah korkusu her an yüreğinden çıkmasın. Allah korku-su her an kalbinde mevcut bulunsun. Bütün hayır toplu-munun hepsi Allah korkusunun içindedir."

Hakikaten de insan şehvani şeytani haram yönlerinde hiç kimse görmüyor ama beni Allah görüyor diye o Allah korkusu kendisini bütün kötülüklerden çeker onu günahtan alıkoyar. Hadisi şerif devam ediyor.

وَعَلَيْكَ بِالْجِهَادِ ف۪ى سَب۪يلِ اللّٰهِ تَعَالٰى فَاِنَّهُ رُهْبَانِيَّةُ الْمُسْلِم۪ينَ

“Nefsinle şeytanınla mücadele etmek senin üzerine olsun. Bu halde çalışman senin için eski peygamberlerin ümmetlerinde kırk elli sene tekkelerde mağaralarda ruhban derlerdi. Onların kırk elli sene çalıştığı ibadetin sevabını alırsın. (Hadisi şerifin devamı:)

وَعَلَيْكَ بِذِكْرِ اللّٰهِ وَتِلَاوَةِ الْقُرْآنُ فَإِنَّهَا نُورٌ لَكَ فِى الْاَرْضِ وَذٰلِكَ لَكَ فِى السَّمٰٓاءِ

“Allah’ı zikretmek ve Kur’an okumak da senin üzerine olsun bu zikrullahla Kur’ana devam etmen yerde gökde sana her yerde ışık nur ziyadır.” (Hadisi şerifin devamı:)

وَاَحْزِنْ لِسَانَكَ اِلَّامِنْ خَيْرٍفَاِنَّكَ بِذٰالِكَ تَغْلِبُ الشَّيْطَانُ

Dilini güzel konuşmaya alıştır. (Bunları yaparsan) nefsin şeytanın üzerine galip gelirsin.”[3]

  Yine Allah korkusu çok lazım. Allah (c.c.) korkusu kişiyi şevka yetiştirir ve şevk aşka yetiştirir. Aşk dahi, Allah’a yetiştirir. Şeyh Zunnuni Mısri kuddise sırruhu’ye, sual ettiler ki, Allah’a ne ile eriştin? Cevap verdi ki, dedi kim, Allah korkusu ile hasta oldum, şevk ile yandım, aşk ile öldüm, Allah ile dirildim. İşte bu mertebeye eriştim ki, insana korku gerek imiş. İnsan kendine korkuyu adet etmek gerek imiş.

Ayet-i Kerime’de buyuruluyor ki;

اِنَّ الْمُتَّق۪ينَ ف۪ى مَقَامٍ اَم۪ينٍ

Yani, Cenab-ı Hak buyuruyor ki,

“Benden korkanlar emniyet altındadırlar, eminlik içinde-dirler.”[4]

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem bir hadis-i şeriflerinde bütün hayrın yekûn toplamı Allah (c.c.) korkusunun içindedir, buyuruyorlar. Allah korkusu kalpte ilim, hikmetler bitirir. Allah korkusu haya edebi artırır. Kalpte Allah korkusu olmaz ise, o kalpte cahillikler, hayasızlıklar, edepsizlikler biter. İman zaafa yönelir. Allah korkusu imanı kuvvetleştirir:

اِتَّقُوا اللّٰهَ وَلاَ تَكُنُ خٰۤائِنًا

“Allah’tan korkun ve hain olmayın.” İttekullahe Allah’tan korkmaktır. Allah korkusu kalbi nurlandırır. Allah korkusu gözü ağlatır, Allah korkusu gözü yaşartır. Allah korkusu rızkı bollaştırır. Allah korkusu her darlıktan kurtarır. Allah korkusu kalbi kemale erdirir. Allah korkusu aşkı, muhabbeti artırır.

Yazacağımız konular tafsilatlı olarak yukarıda yazıldı idi. Burada kısadan yine münasip düşenleri yazıyoruz. Ayeti kerime:

وَمَن يَتَّقِ اللّٰهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا

Yani; “Her kim Allah’a iman eder hakkı ile çok korkar ise Allah o kimseyi korktuklarının hepsinden çeker selamete çıkarır.”[5]

Bir hadisi şerifte:

عَلَيْكَ بِتَقْوٰى اللّٰهِ تَعَالٰى فَاِنَّهَا جِمَاعَ كُلِّ خَيْرٍ

buyuruyor. Yani mealinde:

Bütün hayırların toplumu toplumunun hepsi Allah korkusunun içindedir.”[6]

Böyle olunca Allah’tan her an çok korkup onun huzurunda kendimizi tutarak ondan çok korkarak hazır nazır bilerek huzurdan uzaklaşmamak gerekir. Kalbe gelen havatır endişeler Allah korkusu ile bastırılır. Nefis şeytan taraflarından dünya endişe hayallarından kurtulmak Allah’tan hakkı ile çok çok çok korkmak ile hazırda bilip ona boyun bükerek ve onun zikri ile fikri ile kalb ile dil meşgul olarak ölümü çok yakın bilip mezar ve ölümü unutmayarak nefsin gözü önünde Allah korkusu ile ölümü mezarı her an yakın yolculuk varmış gibi mezarı ölümü unutmayıp hazırlıklı tedarikli bulunmak.

Yemeği çok yemeyip gayet az kifayet miktarı ile yenir. Bu şekilde çalışılır ise nefsin şeytanın iğvaları kalbe gelen hayal havatırlar hakkı ile Allah’tan hem korkup hem de onu her halımda hazır bilinir ise bu endişe hayalların önleri kesilir. Hemen derhal kalb Allah’a döner. İnşallahu Teala.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimize arabinin bir tanesi bana vasiyet eyle nefsin şeytanın elinden kurtulup onlara ben galip geleyim dediğinde Allah korkusunu önce haber verdi. Allah’tan çok korkmaklık senin üzerine olsun bütün hayırların toplumunun hepsi Allah korkusunun içinde mevcuttur.

Allah korkusu ile yakinen kuvvetli iman bunlar nefsi zapt eder kötülüğe sevk etmez nefisten şeytandan kalbe gelenleri hemen bunlar bastırır yok eder. Kalb Allah’a döner. Bu şekilde yakinen Allah’a iman Allah’ı hazır her halimi nazır bilmek ölümü unutmayıp çok yakin bilerek hazırlıklı olmak ve Allah’tan çok fazla korkup hazırda bilmek ne kadar günah kötülükler şerler var ise onları Allah korkusu yaptırmaz. İman nefsi zapt eder salmaz. Hemen Allah’a döner. Çünkü hangi haram işler olursa olsun hiç kimse görmüyor amma beni Allah’ım şu anda görüp deneme yapıyor der. Allah korkusu ile bütün günahlardan kötülüklerden Allah korkusu vazgeçirir.

 


[1] Talak 65/2-3

[2] C. Sağir muhtasarı c.1.s.179/322(1:332/569)

[3] Fi şerh’il hadis-Ramuzel Ehadis c.2.s.317/8

[4] Duhan 44/51.

[5] Talak 65/2

[6] Fi şerh’il hadis-Ramuzel hadis c.2.s.317/8

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>