canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Bir Sahabenin Dul Kadının Evine Girmesi - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

BİR SAHABENİN DUL KADININ EVİNE GİRMESİ

 

Her kim Allah korkusundan dolayı haramdan vazgeçerse, Allah da o kimseye vazgeçtiğini ya helal olaraktan nasip eder. Ya da ondan daha iyisini nasip eder. Sahabelerden biri bekarmış evlenememiş fakir olduğundan üç günden beri açmış eline yiyecek geçmemiş. Şeytan nefis de devamlı insanları kötülüğe sevk eder. Akılla imanda iyiliğe sevk eder, Biri cehennem tarafı diğeri cennet tarafı.

 Şeytanla nefis üstün gelmiş zengin bir dul kadın varmış. Gece onun evine geliyor, kapı kilitli, yukarı damın üstüne çıkıyor eskiden baca olurdu. Ateş yakarlar dumanda o bacadan dışarı çıkar. O adam da bacadan aşağı iniyor. Yüzü üstü başı kararmış. Evin içini dolanırken kadın da kapı kilitli diyerekten rahat bir şekilde yatıyor. Adam kadını bu halde görünce Allah korkusundan nefsin arzusundan vazgeçiyor. Kimse de yok, o anda Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in sözleri aklına geliyor.

 Aman yâ Rabbî ben ne hata yaptım diyor geri dönüyor. Yine nefis şeytan kendini rahat bırakmıyor karnın aç, bari karnını doyur da çık, diyor. Mutfağa bakıyor ki kızarmış tavuk tam alacakken yine Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in sözü aklına geliyor eli yüzü kalbi kara bir hüzün bir ağıtla bir pişmanlıkla evine geliyor.

 Aman yâ Rabbî ben ne yaptım. Gerçi bir zararlık vermedim ama yine de hırsızlık niyetiyle gitmiştim bir hüzün sarıyor. Mescide sabah namazını kılmaya gidiyor. O kadın da mescide gelmiş Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’e Ya Resulullah Senin zamanında namus emniyeti kalmazsa can mal emniyeti kalmazsa Senden sonra bu ümmetin hali ne olacak diyor kadın başından geçenleri anlatıyor.

 Bir zarar gördün mü? Bir zarar yok diyor. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem kadına böyle olmaz nikahlanmalısın diyor. Kadında evlenmek Allah’ın emridir. kafama göre, bir eş bulamadım, diyor Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem

Sen nasıl bir eş arıyorsun. O diyor ki benim istedigim eş gündüzleri oruçlu olacak. Geceyi sabaha kadar ibadetle geçirecek. Hikmetsiz bir şeye gülmeyecek, öyle takva bir Müslüman eş arıyorum diyor. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem ashaplarına dönerek:

İçinizde bu şartları kabul eden var mı dediğinde Akşam ki eve giren adam ben yaparım, diyor. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem gelin diyor bu üç şartla nikahlarını kıyıyor beraber kadının evine gidiyorlar.

 Karnı aç. Akşam nikahlı karısı sofrayı açıyor. Dolaptaki tavuğu alıp adamın önüne sofraya koyuyor, kocasına buyur diyor. Adam gülüyor, kadın kendi kendine, Bizim anlaşmamıza göre hikmetsiz gülmeyecekti. şartın biri gitti, dur bakalım, diğer şartları da deneyelim diyor. Adam yatsı namazını cemaatle kılıyor sonra abdestli olarak uyuyor. Kadın ikinci şartıda tutmadı diyor. Sabahleyin de oruç tutmayınca kadın şartın üçü de gitti diyor.

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in huzuruna geliyor. “Ya Resulullah bizi üç şartla nikahladın bu adam üçünüde yapmadı diyor. Ben bu adamdan boş oluyorum.”diyor.

 Resulullah Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem adamı çağırıyor. Gel bakalım sen neden böyle yaptın, diyor. Adam da:

Ya Resulullah ben şartın üçünü de yaptım, diyor. Bir adam yatsı namazını cemaatle kılar, sünneti Müekkeyide dört kılarsa Ameneresuluyü de okursa abdestli de yatarsa sabaha kadar ibadet yapmış kadar ecrini alır. Sabah namazını da cemaatle kılar sonunda “layestevi” ayetini okursa o günü oruç tutmuş sevabını alır, demedin mi? Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem evet diyor. Gülmemin de hikmeti şu idi ya Resulullah birgün önce bu kadının evine giren yüzü kara ben idim. Allah korkusundan terk ettiğim haramlar bir gün sonra helal olarak önüme geldi. Gülmemin sebebi de bu idi. Bu da hikmet degil mi ya Resulullah? dedi

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem sizin nikahınız da şartlarınız da tamam buyurdu.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>