canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Çok Uyumanın Zararı - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

ÇOK UYUMANIN ZARARI

 

Çok uyumak iyi değildir. Zira, geceleri abdest alarak iki rekat namaz kılmak, dünyadan ve dünyaya malik olmaktan hayırlı ve üstündür. Fahr-i Kainat aleyhi ekmelü’t-tahiyyat Efendimiz Haz­retleri:

رَكْعَتَانَ يَرْكَعُهُمَا ابْنِ اٰدَمَ ف۪ي جَوْفِ اللَّيْلِ اْلاَخَرِ خَيْرٌ لَهُ مِنَ الدُّنْيَا وَمَا ف۪يهَا وَلَوْ اَنْ اَشُقَّ عَلٰي اُمَّت۪ى لَفَرَضْتُهُمَا عَلَيْهِمْ

“Gece yarısında, iki rekat namaz kılmak, dünyadan ve dünya içinde olanlardan hayırlıdır. Eğer ümmetime zor olacağını bilmeseydim, onlara teheccüdü farz kılardım.”[1] buyurmuşlardır.

Ol sultan-ı din-i-mübiynin, geceleri ibadet için ayakta dur­maktan, mübarek ayakları şişmişti. Şu halde, onun ümmeti olanlara da, ona uymak ve onun nurlu ve mübarek yolundan gitmek gerektir. Bizler ise, ümmet olduğumuzu iddia ederiz amma ne halimiz, ne kalimiz ona uymaz. O iki cihanın fahri, geceleri sabaha kadar ayakta dururdu ve bu yüzden ayakları şişmişti. Bizim ise, çok uyumaktan göz kapaklarımız şişiyor, yanımız üstüne yatmaktan, yanımız ve belimiz ağ­rıyor. Oysa, altlarımıza kalın döşekler döşenmiş, üstümüze yün veya pamuk yorganlar örtülmüştür. Biz, yemek beğen­meyiz, o açlıktan mübarek karnı arkasına yapışırdı ve kar­nına taş bağlardı. Bizim, çok yemekten karnımız şişer de, nefes alıp vermekte güçlük çekeriz. O, fakre müp­tela idi ve çok zaman fakirlerle sohbet ederdi. Biz, fakirlerin adlarını anmaktan ar ederiz. Nerede kaldı ki, yanımıza ge­tirelim veya yanlarına gidelim de, onlarla konuşalım.

Şu halde, bu dertlerimize mutlaka bir çare aramalı ve bulmalıyız. Yoksa, Hak’kın huzuruna kara yüzle varmamız muhakkak ve mukadderdir. Kibiri bırakıp, meşayih eşi­ğine düşmeli ve o fani kapılardan, fani umutlardan vaz geç­meliyiz. Şimdi kardeş:

Fahr-i alem sallallahu aleyhi ve sellem buyurmuşlardır ki:

 


[1] Ramuzel ehadis c.1.s.291-9, C. Sağir muhtasarı c.2. 2279(4:39 4477)

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>