canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Nefs-i Mutmainne - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

NEFSİ MUTMAİNNE

 

Mutmainnenin güzel huyları şunlardır: haya, seha, cömertlik, şecaat, tevazu, hilm, mürüvvet, sabır, şükür.Bunlar Allah’ın sevdiği ahlakı hamidiyedir. İnşallah ileride açıkla-nacaktır.

Ne zaman ki, kul mutmainneye geçer Cenab-ı Hak’kın dostluğuna nail olur, o hal öyle bir hal ki, nasıl dostu haber salar, gel artık kavuşma vakti geldi, hasret sona erdi, gel kavuşalım der, bu haberi alan aşığın hali değişir, kanatlanır pervaz olur. Hitabı ilahi şu ayeti Kerimedir.

يَا أَ يَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ

“Ey Rabbısının dostluğunu hak etmiş nefis, Rabbının sana vaad ettiği ihsanı ilahiye dön, sen de, Rabbının, razı ve hoşnut olduğu zümreye gir.”[1] denilmekle o kimse çok sevinir, hoşnut olur. Kalbinde tamamen yakın hasıl olup, hiç şek şüphe kalmaz.

Dinle, neyden kim hikayet etmede,

Ayrılıklardan şikayet etmede.

Şerhe şerhe eylesin sinem firak,

Eyleyem ta şerh-i ded-i iştiyak.

رَاضِيَةً مَرْضِيَّةً

“Kulun Allah’tan razı olmasıdır.”[2]

Kul Allah’tan razı olur. Yâ Rabbî daha ne isteyeyim? İstediğimin hepsini verdin artık bir şey isteyecek yüzüm kalmadı, der. Cenab-ı Hak der ki: “Kulum daha bitmedi benim senden razılığım var der. “raziyeten marzıyye” dediği daha seni razıyyeye marzıyyeye ulaştıracağım demektir.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem iman üç kısımdır buyuruyor: İmanı taklidi, imanı istidlali, imanı hakiki. İmanı taklidi olan annesinin, babasının ağzından işitmiş yatıp, kalkıyor. Ama kalbi mutmain olmamış. Onun imanı zayıf. İkinci imanı istidlali. O ki, anasından, babasından Allah’ın ismini öğrendikten sonra, daha yakinen tasdike geçmiş. Allah yolunda daha bilginlere ve kendisinden daha yakın tasvip edenlerin sohbetlerine, ülfetlerine, devam ederek onlardan yakını kuvvetleşen kimselerdir. İmanı hakiki. O dur ki, bizzat kendi vücudunda Allah’ın varlığını, birliğini, ikrara geçip, tasdike geçendir. Kendi evinde radyosunun düğmesini açıp, ibreyi istasyona getirip, dünyanın her yerinden ajans dinleyen adam gibi. Kendi kalbinde ilhami, rabbani, esrarı, sırlara geçtiği zaman dünya alem dese ki, yahu radyo da yok, televizyon da yok dese, vallahi ben kendi gözümle gördüm, kulağımla duydum, diyecektir. İşte mü’min olanlar ki, kalbi mutmain olduğu zaman Allah’ı göremez ama Allah’ın esrar ve sırlarını gördü, o zaman kalbi mutmain olur. Ateşi göremez ama ateşin dumanını gördü.

وَلِمَنْ خَافَ مَقَامَ رَبِّه۪ جَنَّتَانِ

“Rabbısından korkanlar için öyle makam var ki, cennetan iki cennet var.”[3] Birisi bildiğimiz cennet, biri de cemal cennetidir. Allah cümlemize Muin olsun. Amin.

 


[1] Fecr 89/ 27

[2] Fecr 89/ 28

[3] Rahman 55/46

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>