canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Zahir ve Batın Hac - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

 

ZAHİR VE BATIN HAC

 

Hac iki türlüdür. Biri zahir hac, diğeri batın hacdır. Zahir hac şudur. Mesela: Rusya’dan bir müslüman hacca çıkınca evvela İslam memleketine ayak basar basmaz ona sevinir sonra Me­dine-i Münevvere'ye varır ona da sevinir. Sonra Mekke-i Mükerre­meye varır Kabeyi Tavaf eder maksadı hasıl olur. Bu zahiren hacı oldu.

Mesela bir insan nefsi emmare makamında ise Rusya’da yaşayan müslüman gibi Müslüman amma Rusya’nın rejmi altında yaşıyor. Tarikata girip tarikat yoluna devam ederse İslam memleketine ayak basmış gibidir. Nefsi levvameye ayak basar, sevinir daha ziyade tariki hakta yoluna devam ederse nefsi mülhime makamına varır ve Medine-i Münevvereye varmış gibi olur sevinir.

Artık Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem mübarek kokusu gelmeye başlar, Alametleri görülmeye başlar, acaip garaip haller ve işaretler gönül kabesinin yelleri esmeye başlar. Aşıkta sarhoşluk esriklik halle­ri devam etmeye başlar gönül kabesinin reyhaları eserdici şekilde gelmeye başlar. Aşık yolunda çalışmakta geceyi gündüze gündüzü geceye katar, yorulmak usanmak bilmez. Çünkü dostun kokusunu aldı. İşaretler başladı aşık deli oldu. Artık gözünde ne yemek kaldı ne de içmek kaldı. Sabırsızlık başladı. Hiç durmaya mecali kalmadı. Gece gündüz ibadet zikrullah kesilmez oldu. Gözden akan yaşlar sel oldu. Ciğer yana yana kebap gibi kokmaya başladı. Böyle dost sıcaklık göstermeye başladı. Gönül kabesinin halleri feyzi işareti açıklandı. Artık aşıkına gel bana gel dendi. Aşık ise baygın haldedir. Artık muhabbet kemalini buldu. Hep perdeler yırtıldı. Aşık maşukunu buldu. Bu mesti hayran işte batın hacı buldu ve oldu. Artık nefsi mutmainne ma­kamı geldi. Zerre kadar şek ve şüphesi kalmadı. Kalp tamamen mutmain oldu.

اَلَّذ۪ينَ اٰمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِكْرِ اللّٰهِۜ اَلَا بِذِكْرِ اللّٰهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُۜ

“Bilmiş olun ki; zikrullah kalpleri mutmain eder.”[1] dediği tamamen zuhur etti. İşte şimdi zahir kabe batın kabe anlaşıldı. Onun için Peygemberimiz sallallahu aleyhi ve sellem buyuruyor ki:

مَنْ حَرَمَ بِسَفَرِ الْبَاطِنِ اِبْتَلَيْتُهُ بِسَفَرِ الظَّاهِرِ

Yani; “Her kim batın seferi olan ve gönüller. Kabesi benim tarafıma batın seferiyle sefer etmezse zahirde türlü türlü meşak­katlere düşürürüm. Koşar koşar durur.”

Böylece o'na belalar veririm. Toplar, dağıtır içi yanar. Hadis-i şerif buyuruyor ki:

مَنْ قَصَّرَ الْعِبَادَةَ اِبْتَلَاهُ اللّٰهُ

“Her kim ibadetini kendiliğinden kısaltırsa Allahu Teâlâ belaya koşar.”[2]

Zahirle batın misali lüks lambaya benzer. Şeriat zahir aşikar ameldir. Tarikat iç yüzüdür. Batındır. Zahiren şeriatla amel batına kuvvet verir. Zikrullah ile olursa lükse pompayı vururken tamamen kuvvetini alır yanar. Onun gibi amel ile ibadet zikrullah birleşirse içeri kalbi yakar. Devam eder. Zikrullah azalır ve kesilirse lüksün söndüğü gibi söner.

Buyurmuşlar ki; “Avcıların tuzağına düşen kuşlar kendilerine ait olan zikrullahı terk ettiklerindendir.” Lükse basar gibi fırsat vermeyip pompalamaya devam edip sonunda dili dursa kalbi durmaz.

Zahiren şeriat ve ameli Salih, zikrullah kalbe lüksü öyle bir çalışmak verir ki artık ebediyen durmaz hale gelir. Artık Allahu Teâlâ sever. İnam ihsanlar eder. İhsanı ilahi kendini ihya eder. Yani hayatı tayyibe verir ebedi ölmez bir kimse olur. İşte mutmainne makamı budur. “Adeti nasın o can aksini işler heman” dedikleri budur. Yani hakka bakar ne zuhur ederse şeriate muvafık ise yapar. Muhakkak da şeriate muvafıktır. Halk sonradan anlar ki doğrudur.

Bunları Cenab-ı Hak Kur'an-ı Kerim'inde şöyle vasıflandırır. Has kullarını meth eder dedikten sonra;

فَاِلٰهُكُمْ اِلٰهٌ وَاحِدٌ فَلَهُٓ اَسْلِمُواۜ

Sizin Allah'ınız bir Allah’tır İslam olunuz. O’na teslim olunuz."[3]

Kurbiyeti ilahiyem onlaradır. İşte bunlardır ki tarikatında tezkiyeyi nefis tasfiyeyi kalp edenlerdir. Nefsi ile şeytanı ile mücahede ve mücadele edenlerdir. Nefsini mutmainneye yetiştiren­lerdir. Bunların duaları kabuldür. Bunlardan imdat beklenir

 


[1] Rad-13/28.

[2] Halidi Bağdadi Tarihi Bağdadi c.7.s.111 (Beyrut)

[3] Hacc 22/34

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>