canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Tarikatın Anlamı - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

TARİKATIN ANLAMI

 

Tarik Arapca yol demektir. Tarikat hakka giden dogru yol manasında kendine özel bir cümle olarak kullanılmaktadır. Tarikat sonradan çıktı diyenler cahilliklerinden veya hasitliklerinden öyle konuşuyorlar. Halbuki tarikatın temeli Cenab-ı Hak’ka dayanmaktadır. Silsile yoluyla bize şöyle ulaşmaktadır. İlk önce Cenab-ı Hak’tan Cebrail aleyhisselam vasıtasıyla Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’e tarif ve talim olunmuştur. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem kadiri tarikatının kolu İmam Ali kerremellahu veçhe Efendimize İmam Ali’den evlatları olan oniki imam vasıtasıyla hazreti pir şeyh Abdulkadir Geylani Efendimize kadar cehri tarikatı adıyla gelmiştir. Hazreti pir Efendimiz bu cehri tarikatına çok hizmetler edip bu tarıkı bütün dünyaya yayınca bu Tarikat hazreti pirin ismiyle anılmaya başlanmış daha sonrada günümüze kadar böyle gelmiştir. Bu yola layıkıyla gidenlere Cenab-ı Hak büyük dereceler vermiş iki cihanda sultan kılmıştır. Halifeyi raşidinlerden sonra İslam devletlerinin temeli halkla devlet arasında uzlaşma köprüsü olmuştur. İmamı Ali Keremallahu Vechehu Efendimize intisap edip Pirimiz Abdulkadir Geylani Efendimize kadar intisap edenlere Cehri denilmiştir. Pirimiz Abdulkadir Geylani Efendimize intisap edenlere de Kadiri denilmiştir.

Mürşidi kamiller yani bu şeyhler sosyal anlamda avamın ve havasın halktan her taifenin dertlerine deva, hastalarına şifa, olmuşlardır.

Bu yolun büyüklüğü elle tutulur gözle görülür derecede aşikardır. Önceki tarihlerde ve son tarihlerde de velilerin karametleri tevaturen (Manası: hakkında şüphe olmayan doğruluğu kuvvetle sabit) açıktır.

Zahir savaşlarda veya sıkılan darda kalan insanların müşküllerinin hallinde kerametleri halkın her kesimi tarafından ya bizzat yaşanmış veya rivayet yoluyla herkes tarafından bilinmektedir. Ayet, hadis, sahabe rivayetleri, tabiin ve daha sonra gelen salihlerin haberiyle sabittir. İnkarı küfürdür.

Evliyanın kerameti Peygamberin mucizesinin devamıdır. Fark şu ki veliler peygamber olmadığından onlardan zuhur eden harikulede hallere keramet denmiştir.

Peygamberler getirdikleri dini halka inandırmak ve kendilerinin peygamberligini isbat etmek için mucize gösterirlerdi peygamberlerin varisleri olan evliyalar da onların getirdiği dini inancı muhafaza için gerektigi yerde Allah’ın izniyle keramet gösterirler. Ve inanmayanları inandırırlar. Allah’tan keskin bir emir olmayınca bir işaret olmayınca kendiliklerinden keşfini keramatini açığa çıkarmazlar. Çünkü Hadis-i Şerifin mealine göre kendi arzularıyla Allah’ın rızası olmadan nam şöhret için keşif, keramet göstermeye ise Hadisi Şerifin mealine göre helak olmalarına sebep olur.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>