canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Tarikatta Kamil Şeyhi Bulup Beraber Çalışmak Emri - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

TARİKATTA KAMİL ŞEYHİ BULUP BERABER ÇALIŞMAK EMRİ

 

Ayet-i Kerime:

يَآ اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا اتَّقُوا اللّٰهَ وَابْتَغُوٓا اِلَيْهِ الْوَس۪يلَةَ وَجَاهِدُوا ف۪ي سَب۪يلِه۪ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

"Ey Mü’minler! Allah’tan korkunuz? O Hak Celle ve ala Hazretlerine yakınlık için vesile arayınız. Allahu tealaya tak-va ile amel edeniz. Ve Allahu Tealaya yakınlık ve vasil olmak ona kavuşmak için vesile, vasıta çareler arayınız."[1]

Ona yakınlık edesiniz. Ona vesile vasıta şeriatla amel, tarikatla sülük edenler olur. O zatı ara bul ki seni Hakka götürsün.

Her şey için sebep vardır. Allahu Teâlâ'ya da kavuşmak için sebepler vardır. Padişahın yanına onun adamlarını vesile vasıta ederek varırsın. Allahu Teâlâ'nın dostunu bulup onunla huzuru bul­mak istemez misin? Muhakkak o huzura onun adamları ile o hu­zuru bulmuş adamlar ile varabilirsin; işte bu adamlar şeriatle amel tarikatla süluk edenler o huzuru buluncaya kadar ne ömür­ler sarf eder emekler çekenlerdir, ne mücahadeler ne riyazetlar yapanlardır. Asıl ulema bunlardır, ilim ikidir biri fıkıh ilmi biri maneviyat ilmidir. Fıkıh şeriattır maneviyat tarikattır bunların yalınız şeriat ilmini bilen ulema-i fıkhıyyedir. Hem şeriat, hem tarikat ilmini bilen ulemayı billah dediği bunlardır, yal­nız şeriat ilmini bilen tek kanatlıdır hem şeriat hem ta­rikat ilmini bilen çift kanatlıdır yani hem şeriatla amel hem ta­rikatla süluk eden ve bu huzuru bulanlar vesile vasıta olacaklardır. İnşAllahu Teâlâ ileride buna dair ayetler, Ha­disi Şerifler gelecektir, hepsi isbat edilecektir, bu adamların Allahu Teâlâ'ya kullarını hidayet ve irşat vesilesi olduğu ile ilgili Ayeti Kerime.

وَمِنْ قَوْمِ مُوسٰىٓ اُمَّةٌ يَهْدُونَ بِالْحَقِّ وَبِه۪ يَعْدِلُونَ

“Ve Mûsa'nın kavminden bir cemaat de vardır ki, Hak ile hidâyete erdirirler ve Hak ile adâlette bulunurlar.”[2]

İrşat ediciler olduğu tefsirde Hz. Musa aleyhisselam’ın kavmin-den bir taife haklı olarak nâsı irşat eder ve adaletle muamele ederler ve hüküm verirler. diye buyrulmuştur. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem buyuruyor ki:

اَلسَّمْتُ الْحَسَنُ وَالتَّوَدَّةُ وَالْاِقْتِصَادُ جُزْءٌ مِنْ اَرْ بَعَةِ وَعِشْر۪ينَ جُزْءً مِنَ النُّبُوَّةِ

Manası: "Hakkı ile ihlaslı şeriatı tamam olarak tarikat yoluna gitmek ve Allah (c.c.) için sevişmek, malını sarf ederken iktisatlı, yani Allah yolundan başkasına gelince hesaplı, idareli olmak. Bunlar peygamberliğin yirmi dörtte biridir” diye buyurmuştur.[3]

اَلسَّمْتُ الْحَسَنُ “Tarikatdır. Allah yoluna giden yoldan iyi semt olmaz” Allah yoluna giden yoldan iyi yol olmaz en iyi yol Allah’a giden yoldur. Birinci budur yani tarikat yolu… İkinci: وَالتَّوَدَّةُ “Allah için sevişenler. Allah için bağlanmak Allah için baba olmak, evlat olmak, kardeş olmak, Allah için biribirine bağlanıp birbirini can atıp severler”üçüncü: وَالْاِقْتِصَادُ “mallarını oyun oyuncak yere zevke keyfe lüzümsuz yerlere sarf etmezler” harcamalarında iktisatlı olurlar “bu ise peygamberliğin yirmidörtte biridir” her kim de bunlar var ise yani tarikat var ise Allah için sevişmek var ise malını da boş yere sarf etmiyorsa bu adam da peygamberliğin yirmidörtde biri vardır.

Tarikata ille de girmesi mecbur mu? Girmezse bu derecelere ulaşamaz mı? Bunu soran yüksek eğitim almış birisi idi, dedim ki öyle ise sen ilk okuldan fakülteye kadar İlk okul hocasına hizmet yapmaman lazımdı. Niye gittin? Orta okul hocasına niye boyun eğdin? Evde oturduğun yerde aklın var, zekan var kalemin defterin var, al çalış kendi kendine bir yüksek memur çık. Bir askeriye kumandanı çık. Ne gereği var, niçin bu kadar öğretmenlere ihtiyaç duydun? Öyle deyince durdu cevap bulamadı.

Aynen onun gibi biz Allahı sevmeyi bilemiyoruz. hakkıyla, Allahı sevenlerden sevmeyi öğrenebiliriz. Allah’ı sevmeyi ancak Allah’tan çok korkanlardan öğrenilir. Bunun için tarikat şart mı dediler. Kendi itikatımızca şart dedim. Tarikatın manası yoldur. Bir zahir yol var. Birde hava yolu var, uçağın ne gereği var, zahirde taksinin ne gereği var. Allah sana iki ayak vermiş git bakalım. Düşünsene sana daha böyle imkanlar tanıyor taksi varken ayakla niye gidiyorsun? Uçak varken niye gidiyorsun? Daha bundan kısası mı var? Numarasını iyi bilirsen, telefonu açıyorsun, yurtdışıyla bile alo dedin mi konuşuyorsun. değil mi? Zahiren bir kulun fenni böyle oluyor. Eğer ben onunla bizzat konuşuyorum bana yakın hasıl oluyor bizzat konuştuğum için tereddüt kalmıyor dersen biz de deriz ki işte bu yolda çalışanlar Allah’a öyle yakın hasıl ediyorlar ki senin arada gözle görülür bir şey olmadığı halde bizzat telefonla konuşup ta yakın hasıl ettiğin gibi öyle yakınen müşahade ediyorlar. Eğer çalışırsan sen de anlarsın vesselam.

Beş vakit namazı kıl o sana yeter. Tarikat felan gerekmez diyenler şimdi bu hadisi şerifi iyi dinlesinler. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem buyuruyor ki.

مَنِ اسْتوٰى يَوْمَاهُ فَهُوَ مَغْبُونٌ

“Bir Müslüman’ın devamlı her günü her ayı her senesi aynı bir kararda bir seviyede duruyorsa o kimse mağbundur. O kimsede hayır yoktur.”[4]

İşlek yok sen şuraya sebze meyve diktin ama hizmet yapmadın üç beş yapraktan başka terraki yok ne meyve hasıl olacak? Sen hemen de ki ben beş vakit namazı kılıyorum başka zikirdi fikirdi nafile ibadetti bu mücahede tarikat, bunları yapmam dersen o üç beş ibadetin içinde sabit durursun öteki de o kadar değişik meyve sebzelere sahip olur yarın bu vaziyette sen de onunla kalırsın. Aynen bunun gibi.

 


[1] Maide 5/35

[2] Araf 7/159

[3] Ramuzel Ehadis c.1.s.214/1

[4] Beyhaki, Zühdü’l-Kebir, 2/367; Deylemi, Firdevs, 3/611

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>