canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Tefekkür - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

 

TEFEKKÜR

 

 

Tefekkür hakkında hadisi şerif mealinde bir saat kıbleye karşı bir saat oturup hayırlı işleri hayırlı niyetler ile ölümü mezarı mahşeri cennet cehennemi düşünmek tefekkür etmek. Bin sene hayırsız düşüncelerden hayırlı bir saat tefekkür düşünceler düşünmesi bin seneden hayırlıdır. Buyuruyor. Murakaba düşünüp araştırmak temiz elbise cesat temiz. Temiz huzuru kalb ile kıbleye karşı oturup dil bir şey söylememek ile dil üst damağa yapışmış vaziyette pirine mürşidine tam teveccühünü bağlar ve rabıta ile oturur. Kendisi bir damla süt mesabesinde bir damla sütü bir denize katınca süt denizde gark olur. Sütten bir eser kalmadığı gibi kendisi ve kendisinden zuhur eden hal ve hareketleri hepsini Hak’tan bilerek her yaratılmış varlıklar Hak ile gaim olduğunu düşünüp her şeylerin hakikatı Hak’ka bağlı olduğunu düşünüp tefekkür ederek bekler.

Kendisi yok olup Hak’kın varlığı ile bütün hareketler onun varlığı ile olduğunu düşünür. Kendisi yok bu oturan mürşidimdir bu şekilde oturur. Murakaba yapar. Sanki tenha bir ıssız odanın içinde bir kimse varmış gibi ondan bir eser sır hisler bekler. Bu tertip üzere Cenab-ı Hak teala Hazretleride münasip görürse İlhami rabbaniler olur. O kimsede kalbde Hak’tan gayrileri hepsini atar. Bütün varlık yok olmuş Hak’kın varlığı kalmış varlık Hak’kındır. Kendisi Hak’ta fani olmuş. Böylece Cenab-ı Hak’kın ilhamını esrarını sırlarını zuhurat edecekmiş gibi huşu edeple oturur en az bir saat böyle bekler. Cenab-ı Hak teala Hazretleride münasip görürse o kimseye İlhami rabbani ve esrar sırlarından hissetmeklerden dilerse hissettirir. Esrar sırlarına vakıf ettirir. Bundan dolayı o kimsenin imanlı itikat teslimiyeti tevekkülü kuvvet bulur. Daha gerisini yüce Rabbım münasip gördüğü şekilde rızalı olarak ihsan etsin inşallahu tela.

İnsana lazım olan üç mühim nesne ile meşgul olmak gerektir.

1-   Dünya seni terk etmeden sen dünyayı terk edesin,

2-   Kabire varmadan kabrini imar edesin,

3-   Rabbiyin huzuruna varmadan O nunun rızasını tahsil edip huzuruna öyle varasın.

Bu üç nesneye uğrayacaksın

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>