canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Tecelli-i İlahiyenin Mazhariyeti - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

 

TECELLİ-İ İLAHİYENİN MAZHARİYETİ

 

Osmaniye’den Gelen Heyete

Bilal Babamın Verdiği Cevap:

Bir adam hocaya soruyor ki: Hazreti Aişe validemiz anlatıyor: “Gece kalktım, bakdım ki Resulullah yatakta yok. Acaba öbür ailelerinin yanınamı gitti diye kalktım onların yanına gittim. Orada da yoktu. İbadet yaptığı bir odası vardı, oraya vardım. Oda karanlıktı, ellerimi uzatarak kendisini ararken elim topuguna değdi. O anda secdedeymiş daha sonra doğruldu selam verdi bana dedi ki: ‘Sen kimsin?’ Ben Aişe’yim dedim. ‘Ne arıyorsun?’ dedi. Seni arıyorum dedim. O zaman dedi ki: ‘Ya Aişe, Ben kimi arıyorum sen kimi arıyorsun. Ben Allah’ımı arıyorum, sen de beni arıyorsun.’ Bu hadis sahih mi? Elbette sahih.

Öyleyse Peygamberimiz safi nurdur diyorsunuz bu hadisde zifiri karanlıkda olduğunu söylüyor. Yine Aişe Validemizin rivayet ettiği bir diğer hadisde Peygemberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in aileleri toplanmışlar evde lambanın ışığında dikiş dikiyorlardı iğneyi düşürüyorlar ışık ellerinde iğneyi ararken Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem içeri giriyor. Yüzünün şavkı öyle vurduki iğneyi hemen buluyorlar. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in yüzünün şavkından ellerindeki ışığın ziyası kayboluyor. Buda sahihmi? Evet buda sahih.

Bunun arasındaki farkı bana söyleyiniz dedim hoca buna cevap verememiş iki hadis var ikiside sahih fakat manaları biribirine zıt bunu çözemiyorlar bu müşkülat karşısında cevap veremeyince bana Osmaniye’den bir heyet geldi. Dedimki;

Cenab-ı Hak’kın doksan dokuz esmaül hüsnası var Bu esmalar ile enbiya evliyasına tecelli etmesi var. Cenab-ı Hak’kın tecellisi bir degil bu doksan dokuz esmasıyla ayrı ayrı tecelli eder hazreti Aişe validemizin Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’i karanlıkta görmesinde Cenab-ı Hak o gece mudil ismi kahhar ismi ona benzeyen isimleri ile tecelli etmiş idi ki O gece berat gecesi idi. Ümmetin hakkında yalvarması acıyıp onlara dua etmesi için o isimler ile etmiş idi. Kahrıyla tecelli ediyorki korkusu ağlaması yalvarması artsın onun için diyorki ben kimi arıyorum sen kimi arıyorsun gelelim diger hadisi şerife Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in nurunun şevki ile iğnenin bulunduğu gece Cenab-ı Hak o gün Rahim sıfatı ile cemalıyla nuruyla tecelli ettiğinden mubarek vücüdun dan nur dışına vurmuş cemali ilahiyyenin tecellisi zuhur etmiştir.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in yanına ashaplar vardıgı zaman bilenler kapıdan bakarlardı mubarek yüzünü güleç görürlerse varır yanına otururlardı. Bakarlardı canı sıkıntılı hemen kaçarlardı gadablı gördülermi bunun gadabı Allah’ın gadabı bunun lutfu Allah’ın lutfu derlerdi şeyhlarda böyledir.

Hazreti şeyh Abdulkadir Gaylani Efendimiz abdest alırmış bir kuş havada uçup gittigi yerde pisliğini atmış pirimizin mubarek elbisesine düşmüş hiddetle kuşa bakınca kuş aşagı düşmüş işde onların gadabı Allah’ın gadabı tecelli-i ilahiye onlardan zuhur eder bu tecelli bazılarında üç gün bazısında beş gün bazısında on gün bazısında bir ay sürer. Beyazid-i Bestami hazretlerinde altmış gün sürermiş o tecelli-i ilahiye ye mazhar olduklarında kendilerinden haberi olmuyor orda dalıp kalıyorlar o zaman onların ibadeti Allah ile beraber oluyor. Beyazid-i Bestami hazretleri bir gün sabah namazını kılmaya imama uymuş, imam fatihayı zammı sureyi okumuş secdeye gitmiş kendi ayakda kalmış namazı bitirmişler kendi ayakda duruyor öylen namazına gelmişlerki yine duruyor namazı kılmışlar gitmişler ikindiye gelmişlerki yine duruyor akşama gelmişler yine duruyor yatsıya gelmişler yine duruyor ertesi gün sabah namazına gelmişler yine duruyor imam farza durmuş fatihayı zammı sureyi okuyup rüküya eyilince kendide beraber imama uymuş cemaatle beraber namazını temamlamış senin buna aklın yetermi? Daldığı zaman o zevki ilahi esrarı ilahiye ondan zuhur ediyor ef’ali ilahiye zuhur ediyor.

Gavsiyyeyi Geylaniyede Cenab-ı Hak diyorki onların ol dediği olur amma ne zaman olur ? işte o hal geldiği zamanda olur bazı istek sahipleri meşayıhın yanına vardıklarında ağlarlar sızlarlar onu acındırırlar onu hala getirirler o hala geldigi zamanda nedese olur.

Yapdığımız ibadetlerde nur var insan tesbihini eline alıp Allah Allah diye zikrede zikrede bu Allah ismine mazhar olur o zaman o Allah isminin nuru onda zuhur eder. İnsan Allah’ın isimlerinden birine mazhar olursa bambaşka bir adam olur değişir o mazhariyet geçtiği zaman Allah’a vasıl olur vasıl olunca ne olur? Misal karşıdan taksi geliyor taksi sağa döndü taksi sola döndü derler içindeki şöförden haberleri yok halbuki taksiyi hareket ettiren şöfördür bunun gibi kul Allah’a vasıl olunca şöförün taksiyi yönlendirdiği gibi Allah’da o kulu öyle yönlendirir. O kulun idaresini Allah eline alır hadisi kudside hazreti Musa aleyhisselam Turu Sinada konuşurken Cenab-ı Hak teale hazretlerine diyorki yâ Rabbî seninle konuşuyorum ama seni göremiyorum. Deyince Cenab-ı Hak diyorki ya Musa ben seninle konuşuyorum amma yetmişbin hicap (perde) var. Diyorki yâ Rabbî kullarından seninle hicapsız konuşan olacakmı?

Evet ahır zamanda Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem gelecek onun ümmeti riyazet mucahedeyle oruçla kendilerini zayıflatacaklar bununla nefislerini yıkacaklar o zaman onlarla aramdaki perdeyi kaldıracağım onlar benimle hicapsız konuşacaklardır o zaman Musa aleyhisselam ne olaydı bende ahir zamanda geleydim de Muhammed ümmetinden olaydım bu nimete bu devlete bende nail olaydım dedi. işte bu nimet bizim elimizdedir kardeşim.

İLHAM: Konuşma örnek olaraktan hakiki ehli Tarık olup şeriatı sünneti düzgün olan ehli sülükte çalışıp devam edenler nefsi mülhime makamına vardığında Cenab-ı Hak teala Hazretleri dilerse o kula ilham ile konuşması var ilhamda konuşurken ekseri dalgınlık halında bir anda kalbinden kalbine söylenir. Dışta şahıs ses mekan olmayarak buda tam şeriata Kur’ana uygun ise söylenenler Cenab-ı Hak’tandır. Daha geniş açıklaması ileride gelecektir. İnşaallahu teala.

 

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>