canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Dünyanın Devamının Sebebi - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

 

Dünyanın Devamının Sebebi

 

1- Ulemanın İlmi, 2- Fukaranın duası, 3- Tacirlerin hayırlısı, 4- Memurların adaleti.

Ulemanın ilmi: şudur: ulemanın ilmi olmaz yani yeryüzünde ulema kalmaz ise dünyadan din kalkar Dünyanın direği dindir. Din olmaz ise dünya yıkılır.

Fukaranın duası şudur: Fukara dervişler vardır, Allah'ı gece ve gündüz zikir ederler. Zikir mec­lislerinde veya tenha iba-dethanelerinde her zaman din-i İslama, ümmet-i Muhammed'e sallallahu aleyhi ve sellem dua ederler. Bunların duası olmasa dünya yıkılır.

Tacirlerin hayırlısı: yani ehli ticarettir bunlar olmazsa dünyada iş dönmez ümmeti Muhammed’in aradığı onlar vasıtasıyla bulunur camiler ve mescitler onların yardımlarıyla yapılır ve yaşatılır.

Memurların adeleti: İdareciler adil olmazsa dünya yıkılır. Hadisi Şerif:

اَلْكُفْرُ يَدُومُ وَالظُّلْمُ لَا يَدُومُ

“Küfür devam eder ama zulum devam etmez”[1] buyuruyor.

Emniyet edilmeyenler:

1- Kışın güneşi, 2- Düşmanın nasihatı, 3- Memurların dostluğu, 4- Ülfeti nisa kadınlar.

Kışın güneşi şudur: Şems-i şita kışın güneşi ne kadar açık olsa güvenilmez, bu misaldır. Her kara günler de böyledir. Yani bir kimse belaya düşünce sıkıntılar birbirini takib eder.

Nasihi a’da, düşmanın nasihatı şudur: Düşman düşmana doğru söylemez. Düşmanın sözüne ancak ahmaklar inanır. Bu misaldır, şeytan, nefis düşman­dır. İnsan zikir eder iken, ibadet eder iken şeytan karışamaz, diyen ya şey­tan ya nefisdir fakat ahmaklar öyle zan ederler.

Memurun dostluğu: Memurun dostluğuna güvenmek ahmaklıktır bu misaldır nefsine güvenende aynidir katiyen inanılmaz çünkü hayvandır.

Ulfeti nisa: Kadınlar ile ülfet etmesine emniyet edilmez. Yani kadın­lar ile ülfet eden, onlara yol gösteren onlara kendini kaptırmakdan sakına mesela dünya ile olan dünyaya kapılmakdan sakınsın. Evini başına yıkar buyurmuşlardır.

 


[1] Ruhu’l-Beyan tefsiri c.5.s.262 (Beyrut)

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>