canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Dünyada Usuller - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

Dünyada Usuller

 

1- Usul-u maişet, dünyada geçim usulu ev idaresi bir kimse Allaha ibadet etmek dilese çalışıp kazanmaktan vazgeçip Allaha ibadet etmesi lazımdır. Amma ehl-i ayal için birgünlük yi­yecek evde bulunmaz ise o zaman ev halkı için o gün onların nafakasını ara­mak farz olur. Rızk çalışma konusunda Şeyhimiz Bilal Baba Hazretlerinden dinlediğim. Bazı insanların maişet mahsulleri günlük gelirleri yok ancak senede bir sefer mahsulleri var. Arpa, buğday ekenler. Bağ, bahçe, sebze ve bunların mahsulü senede bir sefer olanlar. Bu gibi insanlar yime içmesi olan zahralarını bir senelik ihtiyaçlarını alıp eve koyanlara koydukları zarar vermez buyurdular. Ehl-i ayalı ile güzel konuşup gülüp onlara hakkını ver­mek farzdır. Sofiyim diye ayaliyle cimadan kalmaya.

2- İbadet usulu, evveli var, sonu var: İbadet usulu, bir kimse ibadete devam ede ede bir hale varır ki ibadet tamamiyle kendinde hal olur. Ce­nab-ı Hak onun kalbini said mührüyle mühürler ibadeti kemalini bulur. O zaman zikri, dersi azalır. Onun fatihası çekilir. Hocalar talebeye icazet ver­mesi gibi şeyhi, müride, icazetler verir

3- Kafirin, küfrü evveli var, sonu var: Kafirin küfrü, fasığın fıskı devam ede ede bir hale varır ki küfür, fısık kemal bulur. Tamam olur. O zaman Cenab-ı Hak şekavet mühriyle mühürler. Hatemallahu ala ku­lubihim ayetine bunların ikisi de erer. Bundan sonra tevbe kabul olmaz. Her kim tevbe etmezse merduddur.

4- Halk ile usul var: Halk ile usul haricidir. İnsan tarihler oku­yup halkın halinden haberdar olmalıdır. Halk içinde olan maceradan haber­dar olmalıdır. Kendinin ayağının altına kuyu kazanları bilmelidir. Halkın, sakalına göre darak vurmalıdır. Halkın evvelden beri adetlerine muhalif işler yapmamalı yavaş yavaş şeriatı öğretmelidir.

5- Mal ile usul var: Mal ile muamele, usulu, dünya malı olur ise mala hor bakmamalı olursa olmasın dememeli. Olmaz ise olsun dememeli. Mala kendi ehl-i ibadet olan bakmakdan sakınmalı. Gayet naçar olur ise malı horlamayıp bakmalı, lakin fena zinakar kadınla yoldaşlıktan kaçınan kamil sofi nasıl sakınırsa dünya malından da öyle sakınmalıdır.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>