canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Beş Halka:Dördü Dünyada,Biri Ahirette - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

Beş Halka: Dördü Dünyada, Biri Ahirette

 

1- Namaz halkası. Namaz halkası demek, beş vakıtta ve bayram, Cuma namazlarında ve cümle mü'minler hep bir halka olurlar. Ka'be dünyanın ortasındadır. Yirmi dört saatin her zamanında devam üzere müslümanlar halkadadırlar. Bu halkaya girenler yarın mahşerde livaül hamd sancağının altındaki halkada birleşirler.

2- Tevhid halkası, la ilahe illallah halkası, buna halka-i tevhid derler. Halka olup çevrilip otururlar. Allahu teala'yı zikrederler. Sul­tan-ı Enbiya sallallahu teâla aleyhi ve sellem buna ravza-i cennet demiştir. Sizler cennet bahçelerine girince yemişinden yeyiniz dedi. cennet bahçesi nerededir diye Sordular, halka-i zikir dedi.[1] Bir kimse zikir halkasından, çıkıp gi­derken, nereden geliyorsun denilse, cennet bahçesinden dese. caizdir.

3- Nikah halkası: Nikah halkası sünnet’i Resulullahdır. Nikah da tarafların rızası şarttır. halka olup sünnet-i Resulü icra etmek sünnettir. Her kim bunu terk eder ise livaül hamd sancağı altına giremez. Şahid ve vekil asıldır. telkin mehri müeccel, mehri müahhar söyle­nip sünnet-i imamı Azam mezhebi söylen melidir

4- Akşam yemeği halkası: Akşam yemeği halkası müslüman olan kimse akşam çoluk çocuk yahud misafirler ile halka olurlar. Akşam yemeğinde böyle adet olmaz ise eve gelen misafir aç kalır. Müslüman olan bunu hesap edip misafir beklemek için ve hazır bulunmak için misafire kolaylık için akşam yemeğinde halka olmayı adet edip, misafir beklemelidir.

5- Ahirette livâül hamd halkası: Sancağ-ı Resulun altında her kimse minberleri, kürsüleri üzerinde livaül hamd ortada olarak otururlar. Dört tarafdan halka olurlar. Dünyada bu dört halkaya giren ahirette livai hamd altında (Misafire ikram) eden girer. Burada girmez ise orada o halkaya giremez. ikram etmeyen katiyyen buralara giremez.

 


[1] C.sağir 1/250

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>