canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Akıl Ondur, Beşe Taksim Olundu - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

Akıl Ondur, Beşe Taksim Olundu

 

1- Zahiri sükut, batıni tefekkür: Aklın en büyük sermaye olduğu muhakkakdır. Sükut şudur ki bir insan akıllı ise en makbul adam ise bu on akla dikkat eder, siz de dikkat ediniz, rica ederim:

أَلسُّكُوتُ ز۪ينَتُ الْعُلَمٰۤاءِ

Hadis-i şerif, “sükut ulemanın ziynetidir,”[1] aklın başıdır. Zahirde sükut eder, batında tefekkür eder.

أَلتَّفَكُّرُ تَز۪يدُ الْمُحَبَّتِ

Te­fekkür muhabbeti artırır. Tefekkür düşünmektir. Hak’kı düşünür ise Yürekde muhabbet uyanır.

2- Zahir hilm, batın ibret: Zahirde hilm eder, batında ibret eder demek şudur ki, hilm demek kötülük edeni af edip iyilik etmektir, acı­maktır. Her kimde bu var ise iki dünyada sultandır. Kendi zahirinde hilm ile muamele edip batınında da Cenab-ı Hak böyle olan kimselere ne eyledigini düşünüp ibret almaktır. Kötülük edenin cezasını ve hilm edenin mükafatını Hak verince ibret almalıdır.

3- Zahirde tevazu, batında günahını büyük bilmek: Zahirde tevazu, batınında günahını bilmek, şöyle zahirde halka gönül enginliği yapar, ba­tınında kendini günahkar bilip Hak'dan korkar. zahirde halka tavazu gös­terir. Batında kendini büyük bilen kimse şeytandır, akılsızdır. Yani ben büyük olduğumu biliyorum fakat halka gönül alçaklıgı ediyorum diyen şeytandır. Muhakkak kendini günahkar gören kimse akıllıdır, dikkat lazım

4- Zahir va'za, batın Allah korkusu: zahirinde halka va'z eder demek şudur: Halka Allahu teala için va'z eder. Batınında da Allah diye korkar. Dedigi ayet kendi nefislerini unutup halka bir, takva ile emir eder­ler, dediğini düşünür. Kendi nefsine va'zını kabul ettirmek için Allahu Tealanın korkusunu unutmaz, dikkat lazımdır.

5- Zahiri amel-i salih, batını nefsi horlamak: Zahirinde amel-i salihi çok işler, lakin batınında nefsini hor tutar. Yani çok namaz kı­lar, çok ibadet eder, fakat nefsini hor tutar, nefsine inanmaz, zalimsin- der. İşte bu on aklın beşi zahir, beşi batındır. Vay haline zahi­rini tutup batınını bırakanın. Hem zahirini hem batınını tutanlar iki cihan sultanı oldular.

 اَللّٰهُمَّ يَسِّرْ عَلَيْنٰى هٰذَا

 


[1] Ramuze’l-Ehadis c.1.s.219/7

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>