canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Beş Kapıdan İçeri Beştir - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

 

Beş Kapıdan İçeri Beştir

 

1- Bu suret alemidir: Birinci kapı bu görünen suret alemidir ki, in­san burada şeriatle amel edip çok nafile namaz, nafile oruç, çok zikir, tesbih ederek riyazet, mücahede ile Cenab-ı Hak’ka ihlas ile amel eder ise ve ibadet eder iken niyeti yalnız Allahu teala'nın cemaline aşık olup rızasını ve cemalini bulmak olur ise bu ibadetler kalbine nur olur. Kalbinden suret karanlıgını kaldırır, melekut görünür. ­

2- Nefs-i Hayvani, melekut alemidir: İkinci kapı, sonra bu kapıya varır ki nefsin iç yüzüdür burada insana acayip haller olur nefsin şeytanın göze birçok şeyler gösterip hayallere düşürüp her gördüğünü doğru sanıp nefsin hevasına hoş gelen şeyleri kabul ettirmek ister. Bunlara ehemmiyet vermeyip mürşidinin hayalini gözünden ayırmayıp Cenab-ı Hak dan yardım dileyip mürşid emrinde olunca buradan ruh alemine geçer.

3- Kalb nuru ruh alemidir: Üçüncü kalb nuru, ruh alemidir ki Cenab-ı Hak’kın kullarına hidayeti üçtür: Biri iman hidayeti, biri ibadet hidayeti, biri kendi aybını bilmek hidayeti. En büyük hidayet bu son hidayettir. İnsan çalışa çalışa bu kalb nuru ruh alemine varmadan kendi aybını bildim der ise yalandır. Her ne kadar bildim dese o kimsenin zekası kuvvetiyle olsa bile yalandır. Bu hidayet bu makamda açılır. İnsan burada şeriatın ne kadar büyük olduğunu akılla keşfeder geçer.

4- Akıl nuru, nuraniyet alemidir, ceberuttur. Dördüncü akıl nuru şu ki, keşfi, keramet ancak cisim sahibi olup görülmesi mümkün olanları görür Arş’dan, ferş’den ne var ise cennet, cehennem hepsi bu keşf ile Kalb nuru ile görünür. Fakat akıl nuru hiç görülmesi mümkün olmayan hakikatı ilahiyeyi ve sirri sübhaniyeyi görür bilir. Akıl yetişir bulur anlar fehm eder. Göz ile kalb ile görmekden daha ziyade anlar. Keramet-i ilmiyye karamet-i keşfiyyeden efdaldır. Demek budur.

5- Can ruhu sirr-i alem-i emirdir: Beşinci can ruhu sirri şudur alim bu makama geçer ise can, ruh hayrete düşer. Cenab-ı Hak’kın sırrı esrar-ı ilahiyesini ancak ruh anlar ve hayretten kendini alamaz.

مَا عَرَفْنَاكَ حَقَّ مَعْرِفَتِكَ

Dediği “seni hakkıyla arif olamadım[1] buyurmuşdur, hadis-i şerif. Bakınız insan çalışa çalışa nelere varıyor. Fakat bu devletten çok kimseler mahrum kalıyor. Sebebi de bu zamanda bu makama yetişecek adam yoktur, olamaz demesidir. Bunu çok çalışan bulur.

 


[1] Münavi Feyzu’l-Kadir c.2.s. 410 (Mısır)

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>