canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Allah İçin Hizmet - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

ALLAH İÇİN HİZMET

 

Padişah bir gün tebdili kıyafet olmuş halkın içinde gezerken yaşlı ihtiyar bir adam misafirliğe götürüyor. Yemek yenip içildikten sonra ev sahibi ihtiyar yaşlı adamın elinde ibrik omzunda havlu elini yıkaması için su dökecek padişah kendisi genç adam yaşlı senin bu yaşınla benim elime su dökmen münasip olmaz diyor yaşlı adam dökeceğim diye israr ediyor padişah olmaz dökdürmem diyor yaşlı bir tokat vuruyor. Benim sana hizmetim Allah rızası için, beni Allah’ın rahmetinden niye mahrum ediyorsun sen, diyor padişah tokatı yedi ama. Sarayına vardıktan sonra ihtiyarı saraya çağırıyorlar ihtiyar niçin çağrıldığınıda bilmiyor, sarayda yemek sofrası açılıyor sofraya oturuyorlar, yemek bittikten sonra padişah ibriği leğeni eline alıyor ihtiyarın baş ucuna duruyor buyur diyor. İhtiyar bakıyorki, kendinin tokat vurduğu adam padişahmış dök padişahım dök dök, hizmet Allah için diyor. padişah yürü kurtuldun diyor.

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’i Yemen beyleri bir kafile olarak görmeye geldiler. Hepsinin ellerinin altında birer hizmetçileri var. Medine’nin dışına kondular hizmetçilere siz burada kalın dediler. Kendileri şuraya buraya derken eğleştiler. O beyler zenginler Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in huzuruna geldiler ki kendilerinin hizmetçileri orada oturuyor, Peygam-ber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem onlara yanından yervermiş o hizmetçilere saygı hürmet gösteriyor. Onlar da baktılar ya Resulallah, bunlar bizim hizmetçilerimiz, dediler Peygamber Efendimizi sallallahu aleyhi ve sellem dedi ki zaten Allah’ın sevdiği kullar Allah’ın kullarına Allah için hizmet yapanlardır, buyurdu.

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem üç sahabeyle sefere çıktılar. Bir müddet gidilince yoruldular. Acıktılar Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem dedi ki şurada biraz istirahat edelim. Yanlarında kuzu varmış bunu da burada kesin de hep beraber yiyelim dedi. Sahabelerden birisi ya Resulallah bunu kesmek benim elimden gelir. Bu vazifeyi ben yapayım dedi. İkinci sahabe ya Resulallah yüzme işini bana ver. Üçüncüsü de dedi ya Resulallah pişirme işini bana ver dedi. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem peki öyleyse bunu pişirmek için odun toplama vazifesini de siz bana verin. Razı olmadılar dediler ki biz üç kişiyiz keser yüzer pişiririz odun da toplarız. Sen şurada istirahat et dediler. Hayır madem biz aynı yolun yolcusuyuz yoldaşlarım çalışırken benim geride oturmam hoşuma gitmez. Benim hoşuma gitmeyen Allah’ın da hoşuna gitmez dedi. Kendi de kalktı odun topladı bu bizlere örnektir.

Birbirinize İslam din kardeşleriniz arasında tevazu gönül enginliği, hizmet hürmet yapınız fakat dinsizlere, müşriklere onlara karşı değil.

اَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِن۪ينَ اَعِزَّةٍ عَلَى الْكَافِر۪ينَۘ

“Siz dinsizlere müşriklere karşı, vakarlı olun mü’minlere karşı yer bağrı olun. Mü’minlere karşı tevazu engin gönüllü olun ama kafirlere karşı izzetli olun. ”[1]

 


[1] Maide 5/54

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>