canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Kardeşlik Beştir - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

KARDEŞLİK BEŞTİR

 

1- Ahdi misakda kardeşler: Birinci ahdi misakda kardeşlar şunlar ki, ervah-ı ezelde ahdi misakda Cenab-ı Hak enbiyalardan ahdi misak aldığında cümle ümmetlerin de ruhlarından ahdi misak alındı. O zamanlar hep Ruh-u Muhammedi Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in ruhu idi. Hepsi ruh-u Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’den zuhur edip bir kardaş oldular. Babaları ruh-ı Muhammedi sallallahu aleyhi ve sellem idi. Cüneyd Bağdadiye sordular, tarikat, şeyhlik, babalık nedir? Dediler, ezelde ahdi misakı tazelemektir, dedi. Burada birbiriyle buluşanlar Orada birbiriyle buluşur.

2- Neseben kardeşler: İkinci neseben kardeşler şudur ki, Cenab-ı Hak hazreti Adem aleyhisselam dan bu insanları türetti. Dünyaya da Dünyada hiç insan oğlu yok iken Cenab-ı Hak Cebrail aleyhisselam’a emredip yerden toprak aldırıp, cennette Adem aleyhisselam’ın kalıbını düzdürdü. Sonra ona can verip Cenneten yeryüzüne indirdi. Havva'yı onun sol eğesinden yaradıp ikisinden bütün insanlar geldi. İkinci baba Nuh aleyhisselam idi. anne ile babadan kardeşler geldiler. Her kim bu dediğimiz gibi inanmazsa insanlar başka türlü yaratıldı derse kafirdir çünkü bunu Kur’an böyle haber veriyor.

3- Dinen kardeşler: üçüncü dinen kardeşler şudur ki, hep birbirlerine kardeşdir millet hep birdir, ayrı gayrı yoktur. Ayet söyler:

اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ اِخْوَةٌ

 “Muhakkak ki mü’minler kardeşdir.”[1]

Müslümanlıkda millet ayırmak yokdur. Hangi milletten olursa olsun, ister arab, ister Türk, ister Kürt hangi milletten olur ise Kitab, Kur'an, sünnet-i Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem üzere olanlar hep kardeşlerdir. Bunları ayırmak küfürdür.

4- İntisaben kardeşler: Dördüncü intisaben kardaşlar şudur ki, tarikat alanlar, bunların başı Resulullah sallallahu teâla aleyhi vesellem Efendimiz, dir Cebrail aleyhisselam Cenab-ı Hak'dan intisab edip Efendimizin sallallahu aleyhi ve sellem de Cebrail aleyhisselam’dan intisap etmiştir Onun ustazı Cebrail aleyhisselam’dır. Resulullah sallallahu teala aleyhi vesellem den İmamı Ali'ye, ondan Hüseyin, ondan öbürüne, derken şimdiki hazırdaki şeyhe geldi Böylece Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimize varır. Büyük baba odur.

يَا عَلِىُّ اَنَا وَاَنْتَ اَبـُو هٰذِهِ الْاُمَّةِ

“Ya Ali sen ve Ben bu ümmete babayız.”[2] dediği budur.

Böylece müntesib olanlar has evladıdırlar. Yazıklar olsun bunu inkar edenlere ve bundan mahrum kalanlara.

5- Va'den ve akden kardeşler: Allah için sözleşerek kardeş olmak. Akden kardeşlerdir ki mü’minler birbiriyle kardeş olurlar. Hatta birbirimizin mirasını alalım, yani biri ölür ise obiri miras alır idi. imamı Azam'a göre radıyallahu anh başka nesebden gelen mirascısı var ise alamaz, yoksa miras alır, demiştir. Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Hazretleri de birçok kimseleri kardeş etmiştir. Müslümanlar böyle ahiret kardeşi olurlar. Mü’min olan kimse bu beşine dahil olmalıdır. Yazıklar olsun, yalnız kalanlara.

 


[1] Hucurat 49/10.

[2] Rumuzut Tevhid kitabı –Şerh ve tercümei delaili Abdülkadirİi Geylani

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>