canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Allah'dan Uzaklaştıran Şeyler - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

 

ALLAH’DAN UZAKLAŞTIRAN ŞEYLER

 

Şimdi Allah’ın izniyle bizleri Cenab-ı Hak’tan neler uzak ediyor, inşaallah onları yazacağız. İnşaallahu Teala bu yazacağımız, kitabın evvelinde de var ise de, tekrarında fayda var.

Şu kötü ahlaklar yedidir. Allah-u Teala’nın hoşlanmadığı ve insanı Allah’a düşman edenler:

1-     Kibirdir ki, kendini büyük bilmek, ben kemale erdim, yüksek bilgiler ve çok derecelere ve yüksek makamlara erdim, diye eminliğe, serbestliğe ve iftiharlara, hürmetlere kapılıp, Allah’ı unutup, Allah korkusunu atmak. Cenab-ı Hak ehl-i imanı, bunlardan korusun (Amin)!

2-     Ucubdur, yaptığı ameline, ilmine, bilgisine, servetine çok dayanışlı ve çok dayanır ve mağrurlanır. Gaflete düşüp kendi noksanlarını, kendi kusurlarını unutur. Halkın noksanını arayıp, meclislerde kendini övüp, başkalarına hiç kıymet vermeyip, kuruntulu olmak. Allah (c.c.) Ümmet-i Muhammed’i bundan korusun, amin, ya Muin!

3-     Riyadır, yani yaptığı ibadetini halkın görmesinden zevk alır, gösterişli yapar, göstermeyi sever. Halka daima iyi tarafını gösterir. Kılığını, kıyafetini düzmeyi çok sever; mesela hacca gittiğini göstermek için başına hacı sarığı sarar, sofu desinler için süs-lenmeyi sever. Allah’ım, bundan da korusun (Amin).

4-     Bahildir, mıkrıslık, nakeslik, hiç kimseye yedirmez ve vermez. Eli sıkı, namert olup, pinti, cimri, cömert olmayan kimsedir. Bu kimse ne kadar ibadet etse, cennete giremez. Cenab-ı Hak, bundan da korusun (Amin)! Çünkü halka evliyalık satar, Allah için malından sarf edemez. Hocayım, alimim der. Allahu Teala’ya güvenemez. Ariflik, alimlik, evliyalık iddiasını eder. Halkı aldatıp, onlardan dünyalıklar toplar. Cenab-ı Hak, bu gibi hallerden ümmet-i Muhammed’i korusun, amin, ya Muin!

5-     Hasettir, kendi gibi olan din kardeşini ve kendi gibi olan arkadaşını hasetler. Şeytan hasetliğinden, lanet tokunu giydi. Melaikelere hoca idi. Adem aleyhisselamın hoca olacağını anladı, hasetlik damarları kaynadı, yandı. Bir hoca bir hocayı, bir derviş bir dervişi hasetlerse, bu kötü fiillerden kurtulmaya çalışmaz ise, bu fiiller kalır ise, şeytan ile boynuna zincirlenip, cehenneme giderler. Hasetlik kendi yolunda olan arkadaşının ilerlediğini istemeyip, gözü götürmeyip, çekemeyip, onun aleyhinde olmaktır. Allah’ım bundan korusun (Amin).

6-     Gazap, öfkelenmek, kızmak, kükremek, darılmak. Böylece Allahu Teala’yı unutup, nefsin, şeytanın keyfini yerine getirmek. Eğer sen aczini bilsen idi, böyle gazaplanmazsın. Allahu Teala’yı unutmazdın. Allah korusun, insan öfkelenince Allahu Teala’yı unutur. Sen karşındakini kabahatinden dolayı cezalandırırsın. Senin de Allahu Teala’ya karşı kabahatların var, O’nun da seni cezalandıracağını düşünmez misin? Gazab sırf Allah (c.c.) için olmalıdır. Bu da dine, şeriata, tarikata muhalif bir şey için olmalıdır.

7-     Hubb-i dünyadır, dünya malı demektir. Dünya malına al-danıp, Allah tarafını unutmaktır. Dünya hırsı ile ahireti terk etmektir. Resul-i Ekrem Efendimiz, ümmetimin üzerine ziyade korktuğum, dünya sevgisine aldanırlar, alim, ulema olurlar, terbiyeli kedi gibi olurlar, derviş olurlar, dünya malını bulunca, hepsini unuturlar, demiştir, maazallah.

Bu yazmış olduğumuz konular, iki sefer tekrarlanmakta yazıldı. İnşaallah daha iyi anlaşılır.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>