canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Arkadaşlık Yapılacak Kimseler - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

ARKADAŞLIK YAPILACAK KİMSELER

 

Mesela bir kimse senin sevdiğine dil uzatsa, kötü söz söylese de, sen kızmasan, bu senin onu sevmediğini gösterir. Allahu Teala'ya muhalefet edenler çeşit çeşittir. Onlara kızmak ve şiddetli davranmak da farklı olur.

Herkesle arkadaşlık yapılmaz ve herkes de sevilmez. Arkadaşlık yapılacak kimsede üç haslet bulunmalıdır:

1- Akıllı olmalıdır: Akılsızla arkadaşlıkta hiç bir fayda yoktur. Sonunda kırgınlığa, dargınlığa ve yalnızlığa sebep olur. Çünkü akılsız bir kimse, sana iyilik yapmak istediği zaman, akılsızlıkla senin zararı­na bir şey yapar da, kendiside bilmez. Bunun için demişlerdir: “Akılsızdan uzak olmak, Allahü Teala'ya yakın olmaktır.” Akılsızın yüzüne bakmak hatadır. Akılsız, yani ahmak, işlerin hakikatini bilmeyen, anlat­tığın zaman da anlamayan kimsedir.

2- İyi ahlaklı olmalıdır: Çünkü kötü ahlakı olandan zarar gelir. Fena huyu kımıldanınca senin hakkını çekinmeden, pervasızca çiğneye­bilir.

3- Salihlerden olmalıdır: Çünkü günah işlemeye devam eden, Allahu Teala'dan korkmaz. Allahu Teala'dan korkmayana da emniyet edilmez.[1]

 


[1] Kimya-i Saadet s.222 (Bedir yayınları)

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>