Beş Kimse İle Arkadaşlık Etmeyin - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

BEŞ KİMSE İLE ARKADAŞLIK ETMEYİN

 

Ca'fer-i Sadık radıyallahü anh buyurdu ki: Beş Kimse İle Arkadaşlık Etmeyin

1- Yalancı: Ona karşı uyanık ol, her zaman aldatabilir.

2- Ahmak: Sana iyilik yapayım derken kötülük yapabilir.

3- Bahil (Cimri): En çok lazım olduğu zaman bırakıp gider.

4- Korkak: Ona ihtiyacın olduğu zaman kaçar.

5- Fasık: Seni bir lokmaya, hatta daha az bir menfaate satar. “Bir lokmadan daha az olan nedir?” dediklerinde: “Tama eder” bu­yurdu. Yani bir lokmaya satar, fakat o da eline geçmez. Cüneyd-i Bağ­dadi (rahmetullahi aleyh) buyuruyor ki: “İyi huylu fasık ile konuş­mayı, arkadaşlık etmeyi, fena huylu okuyuculardan çok severim.[1] Kötü huylu okuyucular bildiği halde ahlakını düzeltmediği için.”

تَعَوَّذُوا بِاللّٰهِ مِنْ فَخْرِالْقُرّٰۤاءِ فَهُمْ اَشَدُّ فَخْرًا مِنَ الْجَبَابِرَةِ وَلَا شَيْءَاَبْغَضُ اِلَى اللّٰهِ مِنْ قَارِئٍ فَخُورْ

Enes radıyallahu anh’dan rivayetle Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyuruyor ki, manası: “Okuduğuna mağrur olan hoca-ların şerrinden Allahu Tealaya sığınınız. Onlar cebbarların şerrinden daha şerlidir. Onlardan daha ziyade mağrurdurlar. Allahu Tealaya en ziyade buğuzlu olan okuduğuna mağrur, kibirli, iftikarlı, kendini beğenen okumuşlardır.”[2] diye buyurmuştur.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz bir gün gece yatağında yatamayıp kalkıp dışarı caddeye çıktı. Karşıdan bir adam geldi. Geldi ki gelen Ebubekir Sıddıkı Azam Efendimiz imiş. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem buyurdular ki: “Ya Ebubekir bu gecenin vaktinde seni yatağından kalkmana ne sebep oldu?” Hz. Ebubekir “açlık oldu Ya Resulallah”. Ebubekir Sıddık Azam Efendimiz buyurdular ki “Senin bu gecenin vaktinde yatağından kalkmana ne sebep oldu Ya Resullalah?” “Aclık oldu Ya Ebubekir” Bu iki Allah dostları birbirlerine kavuşup aynı caddede yürürken karşıdan bir adam daha çıktı. Geldi ki o da Hz. Ömer radıyallahu anh Hazretleri.

Peygamber Efendimizsallallahu aleyhi ve sellem buyurdular ki “Ya Ömer bu gecenin vaktinde senin yatağından kalkmana ne sebep oldu?” Açlık oldu ya Resullallah.” Tasavuf ehline göre dikkatli olalım. Bu üç Allah dostlarının açlığını bizim gibi karın açlığı bilmeyelim ha. Bu üç Allah dostlarının açlığı biri birlerine hasret açlığı idi. Sabaha çıkıp öyle buluşmaya sabır tahammülleri kalmamış idi. O yüzden üçü yataklardan kalkıp buluştular.[3]

 


[1] Kimya-yı Saadet s.223 (Bedir yayınları)

[2] Ramuzel Ehadis c.1.s.255/7-Deylemi’den.

[3] İmam Tirmizi Şemaili şerif Tercümesi (Mevahibi Ledüniye kenarı Osmanlıca baskı.)

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>