canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

İbrahim aleyhisselamın Cömertliği - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

 

İBRAHİM ALEYHİSSELAM’IN CÖMERTLİĞİ

 

İbrahim aleyhisselam’ın on ik ibin koyunu var idi. On iki bin de keçisi var idi. Her birinin boğazlarında birer dirhem altın toka var idi. Birgün Cebrail aleyhisselam İbrahim aleyhisselam’ı koyun yayarken bulduğunda Ya Halil bu koyunların hepsi senin mi? Dediğinde onları bana Allah verdi, deyince peki bu kadar koyunu Allah sana vermiş. O Allah için bu koyunlardan bir kısmını bana verirmisin, deyince, İbrahim aleyhisselam dedi ki: Sen benim O sevdiğim Allah’ımı bilir misin Cebrail aleyhisselam bilirim cevabını verince İbrahim aleyhisselam:

Sen benim Allah’ımı zikredebilir misin dedi. Cebrail aleyhisselam evet zikredebilirim deyince, İbrahim aleyhisselam dedi ki benim Allah’ımı zikret göreyim deyince, Cebrail aleyhisselam hemen saygı edeple diz büküp Cenab-ı Allah’ı öyle bir aşk ile zikrullah etmeye başlayınca İbrahim aleyhisselam’ın hali değişip dedi ki:

Ben sana ve senin ağzına diline kurban olayım. Sen benim Allah’ımı ne kadar sevenlerdenmişsin. İşte bu koyunların yarısını Allah için sana verdim dedi Bir müddet durunca o zikrin aşkı lezzeti kendisine çok tesir yapınca Rabbımın ismini bir daha zikredermisin dedi. Cebrail aleyhisselam:

Diz büküp bir aşk ile zikrullah esmasını değiştirirek Subbuhun kuddusun rabbül melaiketi verruh deyince İbrahim aleyhisselam’ı Rabbısının sevgisi, aşkı tamamen kendisini sarınca Cebrail aleyhisselam’a dediki ben sana senin Rabbımı zikreden dilinede kurban olayımki sen benim Rabbımı benden daha çok severmişsin. İşte koyunun yekün sürüsünü Allah için hepsini sana verdim. Aha deynek aha keçe ahada koyun sürüleri hepsini verdim dedi. Cebrail aleyhisselam tebdil olup ya Halil gel dostluğunda sadıksın deyip kendisini bildirdi. Gel koyunlarını keçeni geri al deyince. İbrahim aleyhisselam ben o koyun ve keçi sürülerini hepsini Allah için verdim. Dilimle ikrarda ettim. Allah için verdiklerimi geri almam dedi yabana bıraktı. Hala yabani olan koyun keçi onların neslindendir. Kıyamete kadar Adem oğulları onlardan menfaatlenir.

Cömertlik yapanlar sırf Allah rızası için olur ise kalblerinde halk nasıl fedakar cömertdir desinler maksatları kalbinde olmayarak sırf Allah rızası için yapılırsa o kimseyi hem Cenab-ı Hak teala ve tekaddes hazretleri sever hemde kullar sever.

İbrahim aleyhisselam çok cömert çok fedakar çok misafir sahibi olduğundan çok tevekkül teslimiyet sahibi olduğundan Cenab-ı Hak Teala Hazretleri ona da ya Halilim demiştir. Yani ya Halilim ya Habibim demek ey çok sevgilim dostum demektir. Cebrail aley-hisselam Mikail aleyhisselam Cenab-ı Hak’tan izin alıp denemek için İbrahim aleyhisselam’ın evine misafir olarak geldiler. Misafire yapılacak ikram açmısın tokmusun denmez evinde ne bulunur ise onu sofraya korsun. Evinde olmayanlar için borç altına sıkıntı altınada girmekte münasip olmaz. Gücüyün miktarı evinde olanı önüne korsun.

İbrahim aleyhisselam bunlar gelince hemen kalktı yemek koymak niyeti ile sofraya baktı ekmek yok. Oraya burayı araştırdıysa başka bir yiyecek de bulamayınca hemen çabucak gidip bir süt emer buzağı var idi hemen onu boğazlayıp yüzdü büyük teştte kavurup önlerine koydu. Buyurun deyince Cebrail aleyhisselam biz yimeyiz deyince müteessir oldu. Araplar usulünde bir kimse bir kimseye kötülük düşünüp yapmak isterse onun yemeğini yemez suyunu içmez idi. Yemeğini yer, suyunu içer ise ona kötülük yapamazlar idi. Cebrail aleyhisselam biz yemeyiz deyince İbrahim aleyhisselam üzüldü. Sizinle benim aramda bir düşmanlık yoktur. Neden yemeğimi yemiyorsunuz. Deyince Cebaril aleyhisselam teştteki kavrulmuş ete eliyle dürtünce hemen buzağı tekrar dirilip anasının altına gitti. Bu cömertlikki Cenab-ı Hak razı olduğu cömertliği cümlemize nasip müyesser etsin.

Nakis, pintilikten cimrilikten de kurtarıp cümlemizi muhafaza eylesin. Bir hadisi şerifte buyuruyorlar ki.

اَلسَّخِىُّ حَب۪يبُ اللّٰهِ اَلْبَخ۪يلُ عَدُوُّ اللّٰهِ

“Cömert adam Allah’ın dostudur. Sevgilisidir. Pahıl cimri ise Allah’ın düşmanıdır.” buyuruyor. Allah cümlemize Muin olsun. Kısadan bir konu daha ilave yapalım bir ibret almak için.

Kendi köyümüzde ikinci bir cami yapıldı. Üzerine çimento dökülecek bir gün önce düşündük yarın caminin üstüne beton dökü-lecek kendi kendime düşündüm. Buna Camiye çalışanlar bir menfaat ücret almıyorlar. Allah için çalışıyorlar. Aşağıdan ikinci üst kata sırtları ile çuvallarla kumlar çekilecek birazda geniştir. Düşüncemde buna çalışanlar ücretsiz Allah için çalışacaklar.

Bunların karınları evlerine aç olarak dönecekler. Yâ Rabbî bu senin evine ücretsiz çalışanlara bizde sırf senin rızan için bunlara bir yemek yedirmeyi düşünüyorum. Niyetim kalbim bizzat sana ma’lum ki riya iftihar için değildir. Sırf bunlar senin evine ücretsiz bu zahmetin altına giriştikleri için bunların karnını doyurmak istiyorum. Yâ Rabbî niyetimi alıp karara geçtim evdeki hanıma ve gelinlere söyledim. Sen bilirsin dediler. Dedim ki Anteb’e bir taksi tutalım lahmacun yaptıralım sizi meşgul etmiyelim deyince kadınlar onu yetiştiremezsin yüz, yüzeli çalışan ameliye köyün çoluk çocuğuda dolar birisine gitde denmez sen bunu fırının olsa kavuşturamazsın dediler. Ne yapalım deyince. Biz büyük teşt ile pilav pişiririz, büyük bir kazan ile sulu yemek yaparız. Dedim ki et yok et ne olacak iki gün önce kestiğimiz bir koyun gövdesi daha olduğu gibi duruyor. Onu yaparız deyince hanımlara dedim ki:

Sakının o gövdeden arkaya bir şey ayırıp bırakmayın hepsini yemeğe doğrayacaksınız. Karara geçmiş olduk. İkinci gün ameliye çok kalabalık toplandılar beton tablosu tahminen ikindi sıralarında bitmiş oldu bu çalışanlar çok yoruldular. Emeklerini hiç esirgemediler. Hepsini evimize getirdik. Yemekler iki üç yere taksimetle açıldı. Yemekler yenmeye başlandı. Yemeklerin daha neticesi alınmadan baktım dış kapıdan bir adam omzunda bir büyükçe naylon çuval içinde dolu ağzı bağlı o şekilde eve girip doğru ocaklığa girdi çuvalı indirip ocaklığa bıraktı. Ağzını çözdüler ki bir büyükçe koç kesmiş içini çıkarıp temizlemiş gövdesini olduğu gibi bıraktı gitti. Kadınlara dedim ki:

Siz cimrilik pintilik yapıp da o gövdenin hepsini doğramayıp arkaya koysanız idi. Cenab-ı Hak bu koç gövdesini size göndermez idi. Bundaki gaye cömertlik kul gücünün miktarı cömertlik yaparsa Cenab-ı Hak’kın ummadığın yerden cömertlik yapıp neler yapıp neler gönderecekleri daha fazla olur. İnşallahu Teala.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>