canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Amel Dörde Ayrılır - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

 

AMEL DÖRDE AYRILIR

Amel dörde ayrılır. Biri birinden yüksektir.

1. Fetva ile amel avamı nasındır,

2. Ruhsat ile amel avamı nasındır.

3. Takva ile amel hasındır.

4. Azmi ile amel ise hassul hasındır.

Fetva ile amel: Fetva mucibince amel eder. Şeriatın caiz gördüğü caizdir, caiz görmediği caiz değildir. Böyle amel eder, ayrılmaz.

Takva ile amel: Daha ziyade dikkat edip fetvaca caiz olup lakin aslında şüpheli olan sınıflardan sakınmak takva halidir. Helâl malından bile çok yemeğe sakınır.

Ruhsatı terk etmek: Şeriatın ruhsat verdiği helâlından karnı doyuncaya kadar yeme, kanıncaya kadar içme, günlük sekiz saat uyuma, yalan karıştırmadan konuşma. Bunlara şeriat ruhsat verdiği halde Allah’a yakîn olmak arzusunda olanlar nefsini terbiye etmek için bu gibi ruhsatları terk etmişlerdir.

Azm ile amel şudur: Daima Allah korkusu içinde olduğundan helaldan bile sakınır. Daima havf-ı İlahi kalbinde olur. Hadis-i şerif:

حَسَنَاتُ الْاَبْرَارِ سَيِّئَاتُ الْمُقَرَّبِينَ

Meali: “Ebrarların iyi diye yaptıkları varki mukarre-biynlere kötüdür.”[1]

Ehlullah olanlar fetvayı ve ruhsatı terk ederler. Takva ve azim ile amel ederler.

Tahkik iyilik kötülüğü giderir dediği budur. Fetva ile amel ruhsat ehlinedir. Bunlara ebrarlar denir. Birde mukarrebiynler vardır ki ebrarların iyi diye yaptıkları var ki; Mukarrebiynlere kötüdür.

Mesela: Şeriatta mübah olan, tarikat da günahı seğairdir. (küçük günahtır.) Mesela, av şeriatta mübahtır. Tarikatta günahtır. Bunun gibi.

Ne zaman bir Enbiya, evliya yetişir ise halk ikiye ayrılır. Biri yoluna canını verir, biriside canını almak ister.

 


[1] Münâvi Feyzu-l-Kadir c.2.s193- c.4.s.306-c.5.s.421 (Mısır)

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>