canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Zühd İle Amel - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

 

ZÜHD İLE AMEL

 

Dünyaya zühd şudur: Dünyayı ve ehl-i dünyayı kendinden uzak eder. kendisi dünya sevgisinden sakındıgı gibi gönlünde dünya muhabbeti olanlarla haşir neşir olmamak. Dünya malına meyl etmeyip onlardan kesilmektir. Allah'a o kadar güvenir ki kendini dünyanın bütün mallarının sahibi bilir. Allah’a bu şekilde güvene-meyen alim değildir.

Zühdün Hakıkati: Hadisi şerif:

اَلْفَقْرُ فَخْرِي

“el-Fakru fahrî” dediği şudur, yani “fakr ile iftihar eylerim. Fakirlik ile iftihar eylerim dediği”[1] en makbul fakirliktir. Bu fakir o odur ki ihtiyacını Allah'dan başkasından istemeye haya eder, yalnız Allah’dan ister. Cenab-ı Hak Teala ve tekaddes hazretleri bir hadisi kutsisinde; Ben o kimseyi severim ki bir çocuk her umup istediğini annesinden istediği gibi, bir kulumda, her umur, her arzu isteğini, başka kapılara gitmez, hakkıyla bana bağlanır, benden ister ise o kulumu sever, münasip gördüğüm isteklerini veririm ve o kulumu çok severim buyuruyor.

اَلْفَقْرُ سَوَادُالْوَجْهِ فِى الدَّارَيْنِ

Bir fakirlik var ki iki cihanda yüz karasıdır. Bu fakir ihti-yacanı hem Allah'tan ister hem kulundan ister. İki cihanda yüz karasıdır.

كَادَ الْفَقْرُ أَنْ يَكُونَ كُفْرًا

dediği yani “bir fakr daha var ki o fakirlik küfr olur.”[2] Bu fakir ihtiyacını yalnız kuldan ister. maazallah razzak-ı alemi Allah'ı unutup kuldan ister. Bir günlük yemeği var iken istemek caiz değildir.

Din yolu dört asıl üzeredir; Nefs, Allahu Teala, dünya ve ahiret. Bu dört şeyin ikisin­den kaçılarak diğer ikisi aranır. Nefsinden yüz çevirerek Allahu Teala dünyadan yüzçevirerek de ahiret aranır. Sabır, korku ve tevbe hepsi bunun makamlarıdır. Dünya sevgisi helake götürücüdür.


[1] Mustafa bin Abdullah Errumiyyü-l-Hanifi Keşfu-z-Zünûn c.1.s.880(Beyrut)

[2] Gazali, İhya, 3/421; Beyhaki Şuabu-l-İman c.5.s.267/6612(Beyrut), Münavi Feyzu-l-Kadir c.3.s.352(Beyrut) Ebu Nauaym Hilyeti-l-Evliya c.3.s.53(Beyrut)

 

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>