canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

İbadetin Metaı Beştir - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

 

İBADETİN METAI BEŞTİR

 

Temeli tekva ile tevekküldür. Nuru ihlas ile itikattır. Muhafazası sabır ile istikamet, sermayesi havf ila reca, kazan­cı mahfi fena ile marifetullahtır.

1- Temeli takva ile tevekküldür: Takva Allahu Teâlâ’dan sakınmaktır. Allah’ın emrini tutmamaktan korkar, nehyini tutmağa korkar. Allahu Teala bir bela verir, diye korkmalıdır. Dinin temeli budur, tevekkül olmadan ibadet edilmez. Tevekkülü olmayan kimse oturup ibadet edemez. Tevekkül Allahu Teâlâ’ya güvenip her şeyi ona tevekkül edip ibadete çalışmaktır.

2- Nuru ihlas ile itikaddır: İbadetin nuru ihlas ile itikaddır. İhlas ibadet eden kimsenin niyetinde şunu şöyle okuyayım da, şu tesbihi çekeyim de, şu işim olsun demeyip sırf Allah için olmalıdır. İtikad öyle gerektir. Cenab-ı Hak’ka hakkıyla ibadet eder ise mutlaka onun karşılığını verir. Kendini kimseye muhtaç etmez bilmelidir.

3- Muhafazası sabır ile istikamettir: Dinin, ibadetin muhafazası sa­bır ile istikamettir. Sabır büyük sermayedir. Sabrı çok büyük olan bu yol da alış-veriş eder. İstikamet olmaz ise sabır da faide etmez. Sabır olmaz ise istikamet de olmaz. İstikamet Allah için başlandığı bir işe sonuna kadar kendini değiştirmeyip öylece bitirmektir.

4- Sermayesi havf ile recadır: İbadetin sermayesi havf ile re­cadır, demek şöyledir, havf odur ki Cenab-ı Hak’ka karşı her ne kadar ibadeti olsa da Allahu Teâlâ’nın korkusu yüreğinden çıkmaz. Çünkü Hakk’ın gazabına uğradı mı kendinin ne hükmü vardır. Reca odur ki Cenab-ı Hakk’a güvene ki evlad babasına nasıl güvenir ise, ondan daha ziyade Allah’ın kendine yardım edece­ğine inanmalıdır.

5- Kazancı fenafillahtır. İbadetin kazancı fenafillahdır demek şu­dur: İbadet ede ede futuhat açılmalıdır. Sonra insanın vücudundaki kendine perde olan vücud kirleri, karanlıkları kalkıp kendini suyun içinde, ca­mın görünmediği gibi kendini göremez, Hak’kı görür. Hak yanında izzetli olur, ledun ilminin sahibi ola. Kalbi cilalanıp nurlanıp açılır.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>