canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

LOKMAN HEKİMİN OĞLUNA VASİYETLERİ - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

LOKMAN HEKİMİN OĞLUNA VASİYETLERİ

 

Lokman hekim Tarih-i Tebarda geçen rivayete göre üç bin yedi yıl ömür sürmüş, oğlunu yanına çağırıp şöyle vasiyette bulundu. burada kadınlardan başlıyor ama bu konunun hepsini üzerinize alma-yın kadınların birazı ayeti kerime anlatıldığı gibi şu kadar farkı var ki, sabır da erkelerden daha kısadır. Yoksa kadın erkek ikisinin de iyileri ve kötüleri vardır. Hepsinin iyisi iyi, kadından da evliya mevcut erkekten de evliya mevcut.

Ey oğul zinhar kadınları sırdaş edinme sır taşıyamazlar. Taşır taşır öfkelendi mi hepsini geri döker. İkinci vasiyeti alçak adamlardan borç alma. Avam nas ile dostluk eyleme. (Avam nas, dinin temelinden Kur’an’dan hadisten namazdan tarikatın edebinden haberi olmayanlar annenin babanın ağzından yalnız Allah’ın varlığını işitmiş ölçüsüz biçisiz bir işlenmeyen kereste gibi.) Bunlar gibilerine avam nas derler. Bunlarla da dostluk yapma diyor. Eğer dostluk yaparsan zarara uğrarsın. Allahu tealadan başkasına güvenme, Yani Allah’tan uzak kimseler. Allah’ın Peygamberlerine inkarcı olma. Gündüzleri çok uyuma, insana zararı vardır. Geceleri de çok uyuma az uyu. Abdest sıkıntısı geldiği zaman hemen onu def et, bunlar insana zararlıdır. Yemeği de çok yeme gece uykudan uyanıp su içme, yemek yerken de karnını tam doyurma az yemekle kanaat eyle. Böyle yaparsan daima vücudun sağlıklı olur. Bütün dertlerin başı bu sekiz konunun içerisindedir. Zahir de vücuda gelen hastalıkların hepsinin başı bu sekiz nesnededir.

Suyu ayak üstünde içme, koyun sürüsünün arasından geçme, senden bir şey sorulmayıncaya kadar bir şeyden haber verme. Ey oğul iki kimseler bu dünyadan hasretle nadimlikle pişmanlıkla giderler. Birisi odur ki dünyada serveti malı çok olur. Ne yedirir ne de yiyebilir. Biri de o kimsedir ki; tahsili ilmi çok ama onunla beraber ameli yok. Bunlarda dünyadan ahirete hasret ve son derece pişmanlık ile gideceklerdir. Yine vasiyetlerinden bir tanesi de o müşrik ve inkarcılar ile dostluk yapma. Kendi elini dilini gözünü haramdan sakınmayan müfsitlerle dostluk arkadaşlık yapma. Onlar ile ülfet muhabbette bulunma ki onların kötü huy ve ahlakları sana geçmesin.

Düşmanlar eğer düşmanlıkla sana bir zafer bulamazsa, bu sefer o düşman dostluk yapmakla sana yaklaşmaya başlar. O dostluk ile sana öyle işler yapar ki; yüz düşman onun ettiğini etmiye. Ey oğul, gücün sıhhatin yerinde iken iraden elinde iken halka iyilik eyle eğer düşersen halk da sana iyilik yapar. Her işinde çok acele yapma sakin sabırlı ol eğer ta ki; her muradın maksadın hasıl ola derse iyilik bilmeze nankör kimselere iyilik yapma Öğüt de verme, yaptığın iyilik de söylediğin kelam da boşa gider. Çünkü hayvana güzel kokulu zaferan versen de bir, saman da versen bir. Zinhar her kim ile tuz ekmek yediysen hakkını bil ve onları da duandan unutma!

Musa aleyhisselam Hızır aleyhisselamile yoldaşlık ettiğinde Antakya şehrine gelip bir harabe evi yapmak için duvarın temelini kazdıklarında çıkan levhada şunlar yazılı idi aceplerim şu kimseleri ki, ölümü çok yakın bilirler ama yine de gülüp ferahlanırlar. Yine aceplerim o kimseleri ki, yapılan ibadetlerin ne kadar büyük bir sevabı olduğunu bilirler ama ibadete tembellik yapar. Yine aceplerim şu kimseleri ki Allah’ın azabını ve vaadını hak bilirler, ama Allah’a karşı asilik yaparlar. Yine aceplerim şu kimseleri ki; Allah’ın insanları yaratmazdan evvel rızkını yarattığını bilirler. Hırs tamahla gece gündüz onun peşinden koşarlar. Yine aceplerim o kimseleri ki dünyanın ahir sonunun geleceğini bilirler gece gündüz hırs tamahla dünyaya muhabbet kılarlar. Diye yazılmıştır.[1]

 


[1] Tarıhı Taber

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>