canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

BELA VE DEPREM VERİLMESİ - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

BELA VE DEPREM VERİLMESİ

 

Ey Müslümanlar bizim bu halimiz nedir? Nedir bu halimiz? Depremler oluyor, sel felaketleri ve çeşitli musibet belalar geliyor. Cenab-ı Hak teala ve tekaddes hazretleri buyuruyor ki:

اَوَلَا يَرَوْنَ اَنَّهُمْ يُفْتَنُونَ ف۪ي كُلِّ عَامٍ مَرَّةً اَوْ مَرَّتَيْنِ ثُمَّ لَا يَتُوبُونَ وَلَا هُمْ يَذَّكَّرُونَ

“Onlar görmüyorlar mı? Senede birkaç sefer, bela, musi-bet, afet deprem, zelzele veriyoruz. Bunları görüp de düşü-nüp tefekkür edip aklınızı başınıza alıpta bu musibet belalar bizim Allah’a karşı günahımızdan isyanımızdan hatamızdan deyip de tevbe etmezler mi?”[1]

Tevbe edilmesi için veriyor Cenab-ı Hak Teala Hazretleri ayeti kerimesinde bu musibetleri felaketleri deprem zelzeleri afetleri vermesinde ثُمَّ لاَ يَتُوبُونَ وَلاَ هُمْ يَذَّكَّرُونَ insanlar bu halları bu felaketleri görüp de düşünüp akıllarını başlarına alıp tefekkür edip bunlar bizim isyanımızdan günah ve hatalarımızdandır. Deyip de tevbe etmezler mi buyuruyor. Ayetin özeti derhal suçlarımızı güna-hlarımız isyanımızdandır diye Allah’a boyun bükerek sıdk ile tevbe edilmesini emir buyuruyor. İnsan oğulları da başka sebepler arayıp söylüyorlar. Şundan dolayı bundan dolayı sebepler söylüyorlar. Doğrudan doğruya bu Allah’dandır deyip günahlara tevbe edilmesinide söylemiyorlar.

Cenabı Hak bu bela ve musubetleri niçin verdiğini bize açıklıyor. Diyor ki ben size belalar veriyorum ayıkıp da tövbe istiğfar edip Estağfirullah El’azim diyerek, günahlarına pişmanlık duyarak yaptıkları isyanlardan vazgeçip tevbe etmezler mi. Yani bizim tövbe etmemiz ve Allah’ı çok zikretmemiz için bu belaları verdiği anlaşılıyor. Akıllarını başlarına alıp düşünmezler mi? Cenabı Hak bu afetleri tövbe etmelerini istediği Müslümanlara verir. Tövbe etsinler diye. Bu ayeti kerime onu gösteriyor. Bu kadar din kardeşlerimiz bazen deprem vb. felaketlerde telef olup gidiyorlar. Artık geri kalanlarımız bu felaketlerden bir ibret alarak tövbe etmeli değil miyiz?

Ukubet Sebebi Hasletler

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz buyuruyor ki şu beş haslet beş ukubetin gelmesine sebep olur.

1- Bir kavim, bir millet, gerekse bir fert ayet insanların umumunu içine alıyor. Ahdettiklerinde vaadlerinde vefa edip durmazlar ise Cenab-ı Hak o kimselerin üzerine akıllarına gelmeyen yerlerden düşmanlar zuhur ettirir onlarınla onları müptela kılar.

2- Cenab-ı Hak Teala Hazretlerinin gökten inzal etmiş olduğu indirdiği kitabı içinde Allah’ın kanunlarını emirlerini bırakıp kendileri arzu hoşlarına gelecek şekilde kanunlar ile yürürler ise Allahu Teala hazretleri onların içine fakirlik zuhur ettirip daima dışarıya muhtaç olup ihtiyaç kapıları kapanmaz. Bu şekilde onları müptela kılar.

3- Zina Allah’ın keskin haram kıldığı zina zuhur eder ise bunu önlenmez önlemeye yek vücut herkes olduğu yerde önlenmeye çalışılmaz da zinayı gala almayıp serbest kılar devam eder bunu önlemeye çalışılmaz ise onları veba hastalığı kanser çeşitli iç hastalıklarına ölüme sürükleyici hastalıklar zuhur ettirir bunlarınla onları müptela kılar.

4-Alış verişlerinde tartı ve ölçülerinde hile yapar noksan vermeye alışılır ise bu da önlenmez ise buda yerlerde biten otlar ve ekinler mahsullar noksanlığı ile kıtlıklar verip onlarınla müptela kılar.

5- Zekata tabi olanlar. Zekat vermez, zekattan imtina eder zekatlar verilmez ise Cenab-ı Hak gökten yağmur yerden sular kısıklığı ile kuraklıklar meydana getirir bunlarınla müptela kılar.

Allah’ın dini hiçbir milletin malı değildir kim Allah’ın dinine yardım eder bu dini hayatında yaşarsa din onun olur şayet müslümanlık isimde kalır da yaşamazsa Allah dini onlardan alır kim sahip çıkacaksa ona verir Allah yapmak istediği şeyde aciz değildir şimdi size ibretlik bir mevzu anlatayım ki Allah’ın adeti nasılmış öğrenesin.

 


[1] Tevbe 9/126

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>