ÜMMETİN EVLİYALARINA KEFARET OLAN SAHABELER - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

ÜMMETİN EVLİYALARINA KEFARET OLAN SAHABELER

 

Cenab-ı Hak Kur’ani Kerim de buyuruyor: Bir kıtlık zamanında;

وَاِذَا رَاَوْا تِجَارَةً اَوْ لَهْوًاۨ انْفَضُّوٓا اِلَيْهَا وَتَرَكُوكَ قَآئِمًاۜ قُلْ مَا عِنْدَ اللّٰهِ خَيْرٌ مِنَ اللَّهْوِ وَمِنَ التِّجَارَةِۜ وَاللّٰهُ خَيْرُ الرَّازِق۪ينَ

 “Ey Habibim senin cemaatin yiyecek ve içeceklere şiddetli ihtiyaçlarından, kervanın gelmesini ve onun getirdiği erzakı gördükleri vakitte seni minberde ayak üzerinde hutbe okurken terk ederek o gördükleri kervan ve ticaret ve duy-dukları kervanın geldiğini haber vermek için çalınan davul ve el çırpma seslerini duydukları tarafa giderler sen onlara deki sizin hutbeyi dinlemekten ve Cuma namazını kılmaktan alacağınız sevap ve ecir Allahu Teala indinde oyundan ve ticaretten daha hayırlıdır. Ve hakiki rızkınızı halk eden ve veren Allahu Teala olduğu için size kervan ile vesair sebepler ile rızk verenlerin cümlesinden hayırlıdır. Binaenaleyh Ona mütevekkil olup rızkınızı ondan istemeniz ve onun ibadetine devam etmeniz lazımdır. ” [1] demektir.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz hazretleri cuma günü hutbeye çıkmış. Hz. Osman Efendimizin develeri zahire getirmiş. Davul çalınınca herkes camiden dışarı fırlamış. Peygam-berimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz minberde dineli kalmış (yukarıda geçdigimiz ayet bu hadise üzerine inmiştir) Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz sayın bakalım camide kaç kişi kalmış diyor. Erkekleri sayıyorlar oniki kişi. Kadınları sayın bakalım kaç kişi kalmış. Altı-yedi kadın kalmış. O zaman Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz Yâ Rabbî çok şükür dedi. Eğer bu oniki kişi erkek olmasaydı, bu kadınlar da kalmasaydı bu ümmetimin hepsine kefaret oldular. ümmetimde ne erkekten ne de kadından evliya yetişirdi deyip Allah’a şükretti. Bunlar Allah’a sığınarak gitmediler. Allah’ ta bunları veli ittihaz etti. Bunlar Evliyaullahtır buyurmuştur. Bu kadınlar da veliyetullahtır. Ümmetim-den gelecek olan yüksek dereceye nail olacak kadınlara kefaret olmuştur.

 


[1] Cuma 62/11.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>