canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

VELİYYULLAHA DOSTLUK VE DÜŞMANLIK YAPANLAR - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

VELİYYULLAHA DOSTLUK VE DÜŞMANLIK YAPANLAR

 

İmam-ı Ali kerremallahu veche Efendimiz şöyle buyurmuştur. Bir kimsenin üç dostu üç de düşmanı vardır.

1- Kendi dostu,

2- Dostunun dostu,

3- Düşmanının düşmanı, neden? Çünkü kendi düşmanına düşmanlık ettiğinden kendisine yardım etmiş olur dolayısıyla dost sayılır.

Üç de düşmanı vardır:

1- Kendi düşmanı,

2- Dostunun düşmanı,

3- Düşmanının dostu neden? Çünkü düşmanına dostluk yaptığından kendisine düşmanlık yapmış olur.

اَلْحُبُّ فِى اللّٰهِ وَالْبُغْضُ فِى اللّٰهِ

Yani; “Sevdiginizi Allah için sevin sevmediğinizi Allah için sevmeyin.” Bu konuyu biraz açalım:

Musa aleyhisselam Turi Sina’da Cenab-ı Hak Teala ve Tekaddes Hazretleri ile kelam esnasında Cenab-ı Hak Teala Musa aleyhisselam Ya Musa benim için ne ameller yaptın? Musa aleyhisselam’da yaptıkları amel ve hayrat yolları, hayrat sular, camileri söyledi. Cenab-ı Hak Teala Hazretleri Ya Musa bu yaptığın amellerin hepsi senin içindir. Cennette bunların karşılıkları senin için hazırlanıyor. Ayrıca benim için ne yaptın? Ya Musa, Musa aleyhisselam Yâ Rabbî bunları ben senin için yaptım biliyor idim sırf senin için ne amel yapmam lazımdır? Yâ Rabbî. Cenab-ı Hak Teala Hazretleri buyurdularki Ya Musa benim için Hubbu Fillah buğzu fillah yaptınmı? Yani demek olurki Ya Musa benim sevdiğim dostlarımı benim için sevdinmi? Muhabbet yaptın mı? Ve benim için benim sevmediğim düşmanlarıma buğuz ettin mi? Deyince. Musa aleyhisselam anladıki Allah indinde daha efzal yüksek olan ameller Allah’ın sevdiği dostalarını Allah için sevmek Allah için muhabbet etmekmiş. Ve Allah’ın sevmediği düşmanlarını Allah için sevmeyip düşman tutmak imiş. İşte bu konu hakiki ehli Tarık indinde hakiki Mürşid’iyin sevdiğini sevmek sevmediğini sevmemek lazımdır.

Bu emirden şu anlaşılıyor ki

İnsanlarla münasebetinizde bir kimsenin size menfaatı dokandığında o kimseye fıtr-i olarak bir sevgi ve yakınlık duyulur, amma Cenab-ı Hak bunu kabul etmiyor sevdiğiniz kimseyi size menfaati dokunsa bile eğer Hak’ka düşmanlık yapıyorsa Allah’a küfrediyorsa şirk koşuyorsa Allah’ın sevdiklerini sevmiyorsa o kimseye muhabbet edemezsiniz.

Bunun tam tersi bir kimsede bizim hoşlanmadığımız davranışlar yaptıysa bu adamda mü’min kimse ise bu hatasından dolayı ona buğz edemeyiz çünkü bizim o kimseye karşı nefretimiz şahsi ve nefsi bir duygudur eğer o sevmediğimiz kimseyi kendi nefsimize hoş gelmeyen davranışlarından dolayı sevmiyorsak o kimse mü’min ise haram işlemiş oluruz çünki mü’mine buğzetmek haramdır eğer bana haksızlık yaptı huyu güzel değil derseniz Cenab-ı Hak’kın yarattıklarının içinde yalnız peygamberler masumdur yani günahsızdır onların haricinde herkes hata yapabilir bir hatasından dolayı mü’min kimseye buğzedemeyiz. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Cenab-ı Hak’ka şöyle dua etmiştir

أَللّٰهُمَّ لَاتَجْعَلْ لِفَاجِرٍ عِنْد۪ى يَدًا فَيُحِبَّهُ قَلْب۪ى

“Yâ Rabbî senin sevmediğin kimselerin iyiliklerini bana dokundurma ki beşeriyetim hasebiyle onlara muhabbet edebilirim.”[1] diye dua etmiştir.

 


[1] İhya-u-Ulumi-d-Dîn c.2.s.147/1 (Kahire) Deylemi ve İbni Merdevi’den

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>