KUR’AN’IN AKLA SIĞMAYIP İMANA SIĞMASI - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

KUR’AN’IN AKLA SIĞMAYIP İMANA SIĞMASI

 

Şeyhimiz Bilal Baba Hazretlerinin rivayeti: Bir profesör ile karşılaştım. Ben ayetlerle söylerken dediki. Hoca Kur’an mantiki değil mi? Ben de dedim ki Kur’an mantıki değil. Senin mantıki dediğin ben aklımın kavradığını kabul ederim. Aklımın kavramadığını kabul etmem. Kur’an böyle dersen imansız olursun. Kur’an mantıki değil. Çünkü Kur’an-ı Kerim’de hemen birinci Salih Aleyhisselama kavmi dediler ki bize mu’cizat göster görelim ne istersiniz dedi, şu kaya ve dağ yarılsın büyük bir deve çıksın yanımızda yavrulasın. İçimizde yaşasın dediler. Salih Aleyhisselam Allahu Teâlâ her şeye kadirdir, yapar dedi. Bir gün kayanın önüne uzaktan yakından çok kimseler toplandı. Salih Aleyhisselam dua edince kaya açıldı. İri cüsseli bir deve çıktı. Orada yavruladı.

Cenab-ı Hak bu içlerinde yaşasın ne zaman deveyi öldürürlerse o zaman kendilerini helak ederim, dedi. Develer yirmi beş sene yaşadı bir zenginin malı çoktu ve kuyudan sular idi. Çekilen suyu develer içer giderdi. Bu zengin develeri öldürün diye iki eşkıyaya çok para verdi. Eşkıyalar büyük devenin sinirlerini kestiler bağırıp düşünce yavru deve kaçtı. Arkasına düştüler diyar diyar kovaladılar. Aklı erenler onları öldürmeyiniz dedi. Şimdi öldürüyorlar başımıza gelecek vardır dediler. Onları dinlemediler. Yavru birçok yer kaçtıktan sonra çıktığı kayaya gelip bağırınca kaya açıldı, içine gitti. Allahu Teâlâ: “Söyle onlara yedi gün yaşasınlar helak olsunlar” dedi. Yedi gün yaşadılar yerden felaket gökten ateş yağdı. Helak oldular. Bu hangi akla mantığa sığar dedim. Koca kaya dağ yarılsın deve çıksın yirmi beş yıl yaşasın bunu söyleyen Allah Teala Hazretleridir. İnanmayanın dini imanı gider. Bu nasıl akla mantığa sığar. Ancak inanmakla kurtulunur.

İkinci Eshabı Kehfi Cenab-ı Hak Kur'anı Kerim’de: (Kehf Ayet: 9’dan itibaren)

اَمْ حَسِبْتَ اَنَّ اَصْحَابَ الْكَهْفِ وَالرَّق۪يمِ كَانُوا مِنْ اٰيَاتِنَا عَجَبًا

Takyonus denilen hükümdardan kaçtılar mağaraya girdiler. Üç yüz dokuz sene yattılar diyor. Uyanınca biz bu gün mü yat­tık. Dün mü dediler. Köpekleri (Kıtmir) de 309 sene yanlarında beraber idi.

Köpekleri ayaklarını döşeyip uyumayıp bekledi. Damlayan sudan içerek uyumadı. Yetmiş bin cinniler gelip bunlar Hak’kın rahmetine kavuşacaklar, hallerini bozalım diye hücum ettiler. Köpek bunları gördü fakat evvelden havlamamaya söz vermişti. Ne kadar sabretti. Cinniler hücum ediyorlardı. Sonunda bir kerre (Hu) demesiyle ağzından yeşil bir nur çıktı. Yetmiş bin cinninin hepsini o nur yakıp helak etti. Dervişler derler ki Ashabı Kehf’in köpeği kadar yok musun. Bir (Hu) demesiyle yetmiş bin cinnileri öldürdü. Bu hangi akla sığar.

Cenab-ı Hak ayetin devamında,

وَتَحْسَبُهُمْ اَيْقَاظًا وَهُمْ رُقُودٌۗ وَنُقَلِّبُهُمْ ذَاتَ الْيَم۪ينِ وَذَاتَ الشِّمَالِۗ وَكَلْبُهُمْ بَاسِطٌ ذِرَاعَيْهِ بِالْوَص۪يدِۜ لَوِ اطَّلَعْتَ عَلَيْهِمْ لَوَلَّيْتَ مِنْهُمْ فِرَارًا وَلَمُلِئْتَ مِنْهُمْ رُعْبًا

“Sağlarından sollarına döndürüyordum.”[1]

Tam üç yüz dokuz yıl yattılar ve yattıkları yaşta kalktılar. Bu hangi akla ve mantığa sığar ancak imana sığar.

Üzeyr Aleyhisselamın bir incir ağacının altında yüz yıl uyumasını söyledim. Yatarken mendiline incir koymuş, merkebini de bağlamış yatmış. Uyanmış bakmış ki merkebi yok acaba bu gün mü yattım dün mü? deyince Cenab-ı Hak diyor: Ya Üzeyr sen yüz yıl yattın. Eşeğin kemiklerine bak nasıl dirilteceğim gör deyince bakıyor eşeğin kemikleri çürümüş kül olmuş. Kemikler toplanmaya başladı. Çatıldı, et ve deri geldi. Merkep bir silkindi. Bağırmaya başladı. Sanki ölüp dirilen kendisi değildi. Mendiline baktı yaş incir daha solmamış, yüzyıl yatmış yine kırk yaşında.

Hocalar derler ki babası kırk yaşında oğlu yüz yirmi yaşında kimdir derler. İşte Üzeyr Aleyhisselam. Bunlar akla sığmaz. Ben sığanı kabul ederim. Sığmayanı kabul etmem diyen Kur'an’dan ve imandan ayrılır. Kur'an-ı Kerim'de acaip ve garaip şeyler çoktur. Bunları söylemediklerinden mahrum kalmışlardır.

Bunların bir kısmını yukarda yazdığımız için burada kısadır.

Profesöre dedim ki; Sultan Süleyman Aleyhisselamın esha­bından Asaf bin Berhaya’nın Belkıs’in on binlerce adam alan köş­künü bir göz çevirip bakıncaya kadar Yemenden Seba memleke­tinden Kudüsü Şerife getirmesini ancak bunlar imana sığar, bu Belkıs'ın köşkünün gelmesi Sureyi Neml’de ayetlerle sabittir.

 


[1] Kehf 18/18.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>