canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

İMAMI ALİ KERREMALLAHU VECHE EFENDİMİZİN RܒYASI - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

İMAMI ALİ KERREMALLAHU VECHE EFENDİMİZİN RÜ’YASI

 

Bir yerde misafirlikte bulunuyordum orada bir misafir daha vardı. Beraber otururken diğer misafir bana hacı amca biraz konuş da dinleyelim dedi. Ne konuşayım dedim? Bir şeyler konuş dedi. O an için aklıma Hz. İmamı Ali (keremallahu veche)’nin rüyası geldi. İmamı Ali Hazretleri Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’e ya Resulullah acaip bir rü’ya gördüm diyor. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem de buyur ya Ali diyor.

İmamı Ali Efendimiz bir yolda giderken yol kenarında bir ağacın başında bir kuş gördüm. Kuş ötmeye başladı, sesi güzel makamı güzel, o kadar güzel ötüyor ki beni hayrete düşürdü onu dinledim. Öttü öttü, öttükten sonra ağacın başından indi, dere kenarında mundar necisler vardı onları kekmeye başladı. Bu seferde ondan ikrah ettim iğrendim.

Oradan geçtim, bir dere gördüm derenin alt tarafında bir büyük ejderha yılan yatmış ağzını açmış yukarıdan gelen ne kadar su varsa hepsi ağzından karnına gittiği halde. Ağır gövdesi ile bir o taraftaki dağa çarpınıyor ah su vah su diye bir bu taraftaki dağa çarpınıyor ah su vah su diye onu da geçtim ya Resulullah? Yol kenarında çok büyük kazanlar kurulmuş altlarında hep ateş yanıyor fakat kazanların bir kısmı boş bir kısmı dolu. Dolu olanın da altı yanıyor boş olanın da altı yanıyor.

Dolu kazan kaynayıp taşınca yanındaki boş kazanın içine düşmüyor. Boşun üzerinden atlayıp dolunun üzerine düşüyor. Ortada ki boş kazanlarda cayır cayır yanıyor. Bu ne hikmettir ya Resulallah? Ya Ali Cenab-ı Hak sana ümmetimin ahir zamandaki hallerini göstermiş. O ağacın başında öten kuş var ya, ahir vakitte çok hafızlar çok okumuşlar yetişecek. Camilerde kürsülerde minberlerde konuşmaya başlayıp bülbül gibi ötecekler insanları hayrete düşürecekler. Belağatlı kelamı kibarlar konuşacaklar. O mevkiden çıkınca çok geniş olurlar çok serbest olurlar. Dünya menfaati için o kadar peşine düşerler ki yeter ki menfaat gelsin kendilerini şüphelilerden sakınıp koruyamazlar. Menfaat gelsin de isterse nerden gelirse gelsin.

O gördüğün ejderha yılan da ahir zaman da ümmetimin zenginleri çok olacak maddiyat gece gündüz o ırmak gibi akacak fakat kendileri hırs tamah çok olduğundan doymayacaklar. Gece gündüz ah para vah para diye çırpım çırpım çırpınacaklar. O gördüğün dolu kazanlar, Ahir zamanda yine ümmetimde zengin maddiyet servet sahipleri çok olacaklar. Bunlar ne zaman maddiyetinden bir şeyler harç edecek olurlar ise nerede kendi gibi karnı bağırsağı dolu zengin bulur onu çağırır davet eder. Ona yidirir içirir. O bir zenginde ne zaman maddiyetinden bir şeyler sarf edecek olur ise o da kendi gibi karnı bağırsağı dolu zengin bulur onu davet eder. Onu yedirir içirir aradaki çok fakirler kazanın altı yanıp boş kazan yandığı gibi fakirler yanarlar. Kavrulurlar zamanındaki o gibi zenginler o fakırların kursaklarına bir şey düşürmezler. Fakirler arada kavrulup yanacaklardır.

Maddiyet sahibi olan kardaşlarımız böyle olan servet sahibi gibi olmayınız. Gelen dünya malı sizlere Allah’ınızı unutturmasın madiyetiniz sizleri Allah’dan uzaklaştırmasın. Hırs tamahkar namert, cimri olmayınız. Hem Allah’a olan ibadetlerinizden fire vermeyiniz. Hem de elinizi fakir fukara yetimler üzerinize elinizi Allah için maddiyetinizden onlara açınız. Cimri, pinti, nakis hırsı çok kalaba tamahkar eli sıkı cimrilerden olmayınız. Bir Hadisi şerifin mealinde: Zengin servet sahibi olmak isterseniz? Kanaate varıp kanaate teslim olunuz. Huzurlu sakin, rahat yaşamak istiyor iseniz? İçinizdeki hırs, tamahı bırakınız. Çok tamahkar olan bir kimse zillete horluğa düşer. Kanaatli olan bir kimse aziz olur.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>