canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Kıyamet konusu - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

Kıyamet konusu

Hadisi şeriflerin meallerine göre ve hadislerin kaynakları bir kısmı Ramuzel Hadis bir kısmı Ramuzu-t Tevhid kitabında verilen habere göre senelerin çok kısa çabuk aylar gibi geçeceği ayların haftalar gibi haftaların bir saat gibi çabuk kısa geçmeler alametlerdendir. Ahir zamandaki yine alametlerden. Yapılan camiler çok ziynetli çok süslü gösterişli olması alamettendir. Minarelerin çok uzun olması alamettendir. Köylerden şehirlere akın yapılıp yüksek kat kat modern bina yapmaklarda yarışlar yapılması alamettendir. Ehli takva icraatte olmayıp dilde kalmasıdır. Alametlerden birisi de şudur ki sözüne itibar yapılıp güvenilecek takvası tamam olan filanca memlekette bir adam var imiş diyecek kadar azalacak. Yine alamette Hadisi Şerifin mealine göre: Yer yüzünde Allah dostlarının hepsi toprağın altına çekilir yer yüzünde dostlarından kimse kalmayınca o zaman kıyameti bekleyiniz. Zira yeryüzünde sevgili dostları dururlarken kıyameti onların başına kopturmaz. Ne zaman yer yüzünde Allah’ın sevdikleri dostları toprağın altına çekilir. Dünya yüzünde dostlarından kimse kalmaz ise o zaman kıyameti bekleyiniz.

Daha keskin olan halları ancak Allahu Teala Hazretlerine malum ve onun dilemesine bağlıdır. Yer yüzünde halı hayatta yaşayanlarımız bizlere yapılması gerekenleri Cenab-ı Hak cümlemize onları bildirip ihlaslı amelde bulunmayı nasip müesser eylesin amin.

Yine Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizin bizleri kısadan keskin olarak gaflet uykularından uyarması mübarek sözleri hayatta bulunan insanlar sizler hergün çıktığınız günlerinizi ve ulaştığınız saatlerinizi ve alıp verdiğiniz nefeslerinizi bugün son günümüzmüş gibi bilin öylece tedbirli tedarikli olun her ulaşıp çıktığımız saati son saatimizmiş gibi bilin öyle tedarik tedbirlerde olunuz. Her alıp verilen nefesleri son nefesmiş gibi bilin. İkinci nefese ikinci saate ikinci güne ulaşmaya keskin güvenciniz olmasın ki nefsiniz sizi Allah’tan gayri lüzumsuz faydasız düşünceler endişler ile meşgul edip Allah’ınızı unutturmasın. Rızalı amel ibadet Allah zikrinden sizleri alıkoymasın. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimize sordular ki:

Ya Resulallah insanlar içinde akıllı adamlar kimlerdir Ya Resulallah akıllı adamlar onlarki kendini Yaradan Rabbısını tanır ve ona tereddütsüz hakkal yakin yakinen imana itikata sahip olur. İmanında zan kalmaz. Yakin hasıl olur. Yakin hasıl olunca imanda şek şüphe kalmaz. O’nun rızasını tahsil etmek için Allah’tan çok korkarak utanarak edep haya ile ihlaslı amellere devam düşünceleri istekleri arzu endişeleri tek bir Rabbısı olup onun sevgi rızasına kavuşmak başkalarının küllisinden savuşmak niyeti ile huzurda kararda durmak. Allah’ın nazar eylediği kalbi dünyavi sevgilerinden nefsin havas, zevk endişelerinden kalbden bunları sürüp eğleştirmeden çıkarmak gayret niyeti ile çalışıp her an ölümü mezarı kendisine çok yakın bilip daimi surette ölüme ahret yolculuğuna cidden tedarikli tedbir üzerinde olanlar işte bunlar akıllıdır. Buyurdular.

Yine Kıyamet Alemetlerinden: İlim okunmaya, kadınların erkeklerden çok olması zinanın aşırı derecede çoğalması, veba hastalıklarının zuhur etmesi, büyük alametlerdende Kudüs’ü şerifin açılması, servet malın çok olması, bir kimsenin eline yüz dinar verseler mesrur olmaya, Arapta fitnenin çok olacağı, büyük alametlerden bir tanesi zuhur ederse on büyük alametlerin arka arkaya zuhur etmesi. Küçük alametlerin zuhura gelmesinde arada fasıla olur mesafeler olur, büyük alametlerden biri zuhur ederse arka arkaya zuhur eder. Mehdi’nin çıkması da Deccal’ın çıkması da büyük alametlerdendir.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>