canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

DECCAL KONUSU - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

DECCAL KONUSU

 

Hadisi Şerifin Mealine göre: Deccal nereden çıkıp zuhur ede-ceğini, verilen habere göre deccal ilk zahirde tutacağı yer Şam ile Irak’ın arasında karargahını orada kuracağı haber veriliyor. (Yazıcıoğlu Muhammediye Kitabı 233 saife)

Bu konuları anlayıp insanlara anlatmak gaye maksatlarımızı şu hadisi şerifin meali tamamlıyalım inşallah: Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem sahabelerden Ebu Zer isminde bir sahabeye hitap edip buyuruyorlar ki:

يَا اَبُو ذَرْ جَدِّدْ سَفِينَةَ وَ قُذَّاتِكْ وَسَفَرُ الْبَعِيدُ وَ بَحْرٌ عَمِيقٌ

Her ne kadar bu hitap o sahabeye söyleniyor ise de bütün ehli imana bir büyük ikazdır. Mealinde: "Ya Ebu Zer vücut iskeleti bir gemiye benzeyen vücut gemini tamir et yenile her tarafını ceditle tamir et. Bol miktarda sana gıda verici kumanya gıdalı azıkları çok eyleyip hazırla çünkü çok uzun bir deniz yolculuğumuz vardır.”[1]

İşte bu hadisi şerifin anlattığı vücut gemisi dediğimiz misaldir uzun bir sefere çıkıcı bir adam arabasını kontrolden geçirip nerelerinde tamire ihtiyaç var kendisini yollarda perişan edecek arızalarını sefere çıkmazdan evvel tamir yapılması lazım gelir. Arabanın çok tamire ihtiyacı olan parçalar var. Daha en mühim tamir yapılacak arabayı idare eden motor tamiri daha çok önemli üstünde durulması lazım gelir. Motor arızalanırsa tamir olmazsa öbür parçalar iş görmez parçaların çalışıp iş görmesi motora bağlı motor ile beraber bağlı olursa çalışır. Vücut gemisi dediğimizde vücut iskelesinde görüken ve iç batın tarafından görükmeyen parçalar dıştaki parçalardan el, ayak, kollar, dil, dudak, göz, kulak, kafa bunlarda lazım.

Göz ile dışarıdan gözükmeyen parçalar kalb, ciger, böbrekler vesair damar organlar bu zahirde bir misaldir. Bu iskeletin dıştan içten bilinen parçalarının en ileri önde gelen iman itikat tevekkül, bunlar maneviyatta ruhaniyette vücudu zapteden iman itikatın tevekkülün tamiri çok üstündür. Bunların tamir olması düzelmesi kuvvetleşmesi lazım gelir.

Bizleri ikaz etmesine göre lazım gelenleri Cenab-ı Hak gerisini lutfu ile cümle ehli imana anlatıp ve rızası üzerinde gaim olarak rızası ile huzuruna çıkmayı cümlemize nasip müyesser eylesin amin.

Evet söylenen hadislere ravilere göre ikazlara göre tenbihlere göre bizler de inananlarımız vücut gemisini nasıl arzularını tamir etmemiz lazım gelir. Vücut gemisindeki neresinde arıza var bizleri mahaline ulaştırmayıcı arızalar nasıl tamir etmemiz lazım gelir.

Allah’ı ibadetini, itaatini unutup dünya muhabetini dünya sevgi endişelerini kalbe doldurmamak ve kalbde yerleştirmemek çünkü misalen ehli tasavvuf bizlere sıkı sıkı tekrar tekrar tenbih ediyorlar. Dünya alemi bir büyük denizdir. Sizlerin insanların vücutları bir gemidir. Vücud geminizi dünya denizinin üzerinde yürüyün, gezin, oturun, yatın istirahat edin, yiyiniz, içiniz fakat vücut geminizi nefse şeytana deldirip içine dünya muhabbet denizinin sularını doldurup dünya felaket necaset dalalet sularını geminizin içine doldurup da dalalet necaset, felaket dünya denizine batıp dünya denizi sizi yutup boğup helak etmesin.

Cenab-ı Hak’ka amel ibadetlerinizi ihlaslı rızalı olarak farz nafileler ile zikrullahın çokluğu ile huzuru kalb ile bunları çok yapıp çok yüklenin Allah’ın hoşuna gelen yaptığınız bir amelin misalen bir topak cevahire benzeyen Allah’ın rızasına uygun olarak yapılmış bir amelin bir topağı cevahir taşı gibi cenneti içindekileri bütün satın alır. Dikkatli olun. Dünya gaylesi var. Fakirlik var, Meşakkat var, sıkıntılar var, nefsin daima kötü zevk endişeleri var, şeytanın ığvası var. Biz bunlarınla nasıl mücadele yapıp bu amelleri yüklenebiliriz demeyiniz.

Çünkü Dünya alemi bir kazanç ticaret yeridir. Bir cevahir dağına benzer bir daha geri bu cevahir dağına dönme imkanı yoktur. Evet saymış olduğumuz meşakkatler zahmetler sıkıntılar, eza, cefalar var ise de aman diyorum size bu zahmetlerin altında huzuru kalb ile zikrullah çokluğuna çalışın yüklenin. Bir daha bu cevahir dağına kazanç alışveriş memleketine dönemeyeceğiz. Geri gelemeyeceğiz. Evet uzun uzadıya yazıldı ise de yüce Rabbım niyetlerimizi biliyor. Gaye maksatlarımız gaflette uyuyanlarımızın uyanmaları bir de dünya bir denizdir. Her insan vücud gemisini dünya denizinin üzerinde gezip dolaşıp Allah’ı unutmayarak ibadetten zikrullahtan ayrılmayarak helal yönünden dünya denizinin üzerinde gezin, dolaşın alışverişinizi yapın yiyiniz, içiniz, yalnız Allah’ı ve ibadeti zikri ölümü unutup amelleri terk edip vücut geminizi nefse şeytana deldirip hırs, tamahla dünya muhabetini manevi kalbinize doldurup da dalalet, felaket denizlerine batıp boğulup ölmeyiniz. Gayemizi Cenab-ı Hak bilmektedir.

 


[1] Ruhu’l-Beyan tefsiri c.1.s.428 (Beyrut)

 

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>