canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

İmam-ı Âzam Efendimizin Hacca gidişi, riayet ettiği edebler ve bir hacıya Altın Vermesi - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

 

İmam-ı Âzam Efendimizin Hacca gidişi, riayet ettiği edebler ve bir hacıya Altın Vermesi

 

İmamı Âzam zamanında fakir bir Müslüman, Peygamber Efen-dimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in aşkı şevki içine düşmüş, yüz altın borç bularak hacca Gitmiş Beytullahı, Ravzayı Mütaharayı, tavaf edip muradına ermiş ama borç sıkıntısı üzerinde.

Sabaha karşı Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in Ravzayı Mutaharasına giriyor. Türbenin belbetine yapışıyor. Ya Resulullah senin aşkın, şevkin, muhabbetin beni durdurmadı bu kadar borcun altına girdim, geldim. muradıma erdim ama benim yüz altın borcum var, bunu hiç kimseye söyleyemiyorum. Şu benim borcumu sen ver ya Resulullah. Böyle ağlayıp, sızlayıp ricada bulunuyor, gelip yatıyor. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem o hacının rüyasına giriyor diyor ki:

“Medine-i Münevvere‘nin felan mevkisine git, oraya İmamı Âzam geldi. Dokuz gün oldu hayasından, edebinden buraya bizden de izin olmayınca gelemiyor. Çadırın içinde bekliyor. Git bizden selam söyle, senin yüz altın borcunu versin kendi de gelsin. Eğer senin bu sözüne inanmazsa, kendisi her gün bize beş yüz salavatı şerife gönderirdi. Bu gün ki salavatı şerifeyi unuttu,” diyor.

Hacı uyandı ki içi aşk şevk nur-i ilahi dolmuş. Sabahı zor etti. Sabahleyin oraya geldiğinde birkaç daha çadır gördü. Oradakilere sordu. Bu çadırlardan hangisi İmam’ı Âzam’a ait? diyor gösteriyorlar. Geliyor Selamün Aleyküm diyor. O’da Ve aleyküm selam diyor. İmam-ı Âzam sen misin? diyor. “Evet” diyor."Ya İmam:

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in sana selamı var. Benim yüz altın borcum var onu sen vermeliymişsin. Hem de dokuz günden beri haya edebinden izin olmadan gidemiyormuşsun. Bu gün gitmeliymişsin, Eğer buna şüphe ediyorsan her gün Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’e beşyüz salavatı şerife okuyormuşsun, bu gün okumayı unutmuşsun dedi.

İmamı Âzam, evet dogru unutmuşum dedi. Kalktı hacıya yüz altını verdi. Hacı çadırdan çıkıp birkaç adım attıktan sonra tekrar çağırdı.

Hacı kardeş gel hele gel dedi. Hacı geldi. İmamı Âzam Efendimiz Hacıya tekrar sordu Resulullahı nasıl gördün? Resulullah ne dedi? Hele birdaha tekrar söylermesin? Dedi. Hacı rüyasını bir daha tekrar anlattı. İmam-ı Âzam hacıya yüz altın daha verdi. Hacı yine çadırdan çıktı beş on adım yine yürüdü. İmam-ı Âzam yine çağırdı. Gel hele hacı kardaş gel Resulullahı nasıl gördün? Resulullah ne dedi? Ne söyledi? Bir daha tekrarlarmısın? dedi. İmam-ı Âzam Efendimiz beş defa söyletti, her söylemesinde yüz altın verdi.

Allah onun aşkına hepimizi layık etsin halis muhlis olan ümmetlerinden etsin. Hakiki Resulullaha aşıkı sadık olanların aşkları ve sadakkatları böyle olur. Biz okuyup dinleyenlerimiz bundan bir büyük ders ve ibret alalım. Onun için salavatı şerifelerde çok fazla fazilet var. Allah bizi sünnetinden ve salavatı şerifeden mahrum etmesin. Ayeti kerime:

اِنَّ اللّٰهَ وَمَلٰٓئِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّۜ يَآ اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْل۪يمًا

“Muhakkak Allah ve melekleri o nebinin üzerine selevat getiriyor ey Allah’a iman edenler sizde o nebinin üzerine selavat getirin.”[1]

Cenabı Hak Peygamberimize selavat getirmeyi Ümmeti Muham-med’e emir buyuruyor.

 


[1] Ahzab 33/56

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>