canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

TEGANNİ - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

TEGANNİ

 

Teganni ile zikir, ezan, Kur'an-ı Kerim ve duayı din­lemeyip, teganniyi inkar ve teganni eden kimseyi red ve men etmelidir. Beğenmemelidir. Tatarhaniyyede: Te­ganni etmek ve dinlemek haram olduğunda icma ettiler. Haram olmasında fukaha-ı kiram “rahimehümullah” çok delil gösterip beyan ettiler diye yazılıdır. Kadın olsun, er­kek olsun teganni edenin şahidliği makbul değildir diye avam kitablarında bile yazılıdır. Bir kimse teganniye baş­ladığı zaman, iki şeytan gelip, omuzları üzerine biner, ayakları ile o kimsenin göğsüne vururlar. Teganniden vaz geçinceye kadar devam ederler diye hadis-i şerifte bildi­rilmiştir.[1]

Teganni: Kur’an, Ezan ve zikirde kendi makamına uzatıl-mayacak mahallerini kendi ses makamına uydurmak ve uydurmaya çalışmak esas olurunu temelinden çıkartmaktır.

Riya ile süm’a, iyi desinler beğensinler diye okur ise Allah’ın gazabına uğramak tehlikesinde çok korku sakıncalı olmak gerektir. Kur’an, ezan, zikir oluru ne ise olduğu gibi okumak, ilavelerden sakınmak gerekir.

Allahu Teala’nın ismi anıldığı zaman, derhal sevgi saygı huşu edep hayada bulunmamız lazımdır. Daha çok kalbde korku edep haya bulunması daha çok lazımdır. Çünki İnsan aşık olduğu dostunun ismi nerede hangi meclisde söylense hakiki dostun hali kalbi yüzü değişilir.

Bu konuda Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in çok sayıda sahabeler ile zikrullaha kalkıp zikrullah tecelli ilahiyelerin feyizi ilahiyeler geldiği bir zamanda Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in hemen derhal ayağa kalkıp zikrullahla ateşlendi.

O’nun o hali bütün sahabelere sirayet edip bir müddet zikrullah yapılıp gözden akan yaşlar elbiseleri ıslatıp bir müddet sonra sakin olup oturunca sahabelerden bir tanesi ya Resulallah ne kadar hoş zevkli bir hal oldu. Ne idi bu ya Resulallah deyince.

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem buyurdular ki, sevgilisinin ismi yanında anılıpta harekete geçmeyen kerim değildir. Yani insanın çok sevgilisinin ismi nerede anılıp ismini duysa halı değişir. Bunun geniş tafsılatı yukarıda yazılı idi.

 


[1] Birgivi vasiyetnamesi kadızade şerhi.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>