canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

MÜSLÜMANIN NİŞANI - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

MÜSLÜMANIN NİŞANI

 

Halis müslümanın nişanı beştir;

1- Düşmanına karşı vakarlı olur, demek şudur; kafirlere, münafıklara ve fasıklara alçak tarafını göstermez. Ayeti Kerime

 اَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِن۪ينَ اَعِزَّةٍ عَلَى الْكَافِر۪ينَۘ

Yani; “Mü’minlere gelince, gayet yumuşak ve engin gön-lü olur, kafirlere katı ve şiddetli olur.”[1]

2- Sözünde durmak, vaadinde durmak, mertlik Müslümanın Nişanındandır. Müslümanlık horluk değildir. Şimdi öyle bazı kimseler var ki, müslümanlık bir horluk, zelillikmiş gibi zan ederler. Halbuki öyle değildir. Müslümanlık pehlivanlıktır. Dahi cesurluktur, kahramanlıktır.

3- Şecaatli olmak, şöyledir ki, müslüman öyle metin olur ki, cümle alem silahla üstüne gelseler Cenab-ı Hak’ka sığınıp, asla gözü yılıp korkmaz. Müslümanlık her kime olursa, boyun eğmek değildir, hem de cesarettir.

4- Dostluğu muhafaza etmek, şudur ki, Müslüman dostuna o kadar sebatlı olur ki, malını malından, evladını evladından, namusunu namusundan ayrı kayırmaz. Hem az boz şeyler için dostundan ayrılmaz. Daima ileriyi düşünüp, sebat eder.

5- Akrabaya gayretli olur. Gayretli demek şudur ki, katiyyen akrabasıyla düşman olmaz. Akrabayı unutmaz. Sütsüzlük etmez. Akrabasına hor bakan sütsüzdür. Hürmet etmek muhakkak lazımdır. Daima gayretini çeker. Allah için de dost, akraba da böyledir. Daima onları düşünüp, onları her türlü kötülüklerden korur. İyiliklere çeker, onların selametini düşünür.

Hz. Ali radıyallahuanh dan. Peygamber Efendimizsallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki:

اَلْأَمَانَةُ تَجْلِبُ الرِّزْقَ والْخِيَانَةُ تَجْلِبُ الْفَقْرَ

“Allah’ın kullarına acıyıp namusunu namusu gibi bilip muhafazaya çalışan onların maddiyatını aynen kendininmiş gibi korumaya çalışan kimselere Cenab-ı Hak iki dünyanın servetini verir. İnsanlarının namusuna, malına hainlik yapan kimseler iki dünyada hor olur bu hal ise hem de fakirlik getirir. Sonları rezalete gider. [2]

 


[1] Maide 5/54

[2] Kenzü-l-İrfan 1001 Hadis s.90/560, C.Sağir Muhtasarı c.2.s.177/1668 (3:183/3081), Deylemi El-Firdevsü bi Me’sûru-l-Hıtâb c.1.s.121/415(Beyrut),Münavi Feyzu-l-Kadir c.1.s263 (Mısır)

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>