KOMŞU HAKKI - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

KOMŞU HAKKI

 

1- Karşılaşınca selam verip halini hatırını sormak,

2- Sevinçli ve üzüntülü günlerinde yanında olmak,

3- Komşusu kendinin elinden ve dilinden emin olmak. Yani her haliyle komşusu kendinden incinmemesidir. Hadisi şerif.

قَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَازَالَ جِبْر۪يلُ يُوص۪ين۪ى بِالْجَارِ حَتّٰى ظَنَنْتُ أَنْ سَيُوَرِّثُهُ

“Cebrail aleyhisselam bana komşu hakkında o kadar söyledi ki komşuyu komşuya mirascı kılacak sandım.”[1] buyuruyor.

Hasan-ı Basri (Rahimehullah) Allah sırrını takdis buyur­sun. Hasta oldu" Komşusu bulunan bir yahudi kendisini ziyare­te geldi. Ziyaret esnasında imamın yattığı odadan fena bir koku geldiğini hissedip: “Ya imam bu evde fena bir koku var” dedi. İmam da cevaben “Benim hastalığımdandır” buyurdular. “Bu hastalık kokusu değil, kenef kokusu, Allah aşkına söyle. Nedir bu?” diye israr etti. Zira kendi hanesinden imamın hanesine la­ğımın sularının sızdığının farkına varmış And vererek ısrar edince imam. “Birkaç aydır sizin lağım bizim haneye sızıyor. Yaptırdımsa da sızıntı kesilmedi” deyince yahudi “Niçin bize ha­ber vermediniz?” dedi. Hazreti imam, “belki sizi incitirim” diye cevap verdi. Yahudi, bu ahlak-ı haseneye aşık olup iman ile müşerref olarak, imamın ahlakının müslümanlıktan bir nur oldu­ğunu anlayıp canını nar' dan azad eyledi.

Ey müslümanım diyen, komşusuna kötülük eden, onu eza­landıran, onu karakollarda, mahkemelerde bir hiç yüzünden süründüren, başına gelecek azabı düşünerek, bu çirkin huyun­dan vazgeçmeyecek misin? Komşuna eza ve cefa ettinse tövbe et, rızasını almağa çalış. Yoksa akıbetin kötüdür.

 


[1] Rüdani c.4.s.316/8277-8266, C.Sağir Muhtasarı c.3.s.272/3397(5:447/7913)

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>