canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

BABALIK ÖZETİ - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

BABALIK ÖZETİ

 

Cenab-ı Hak’kın bildirdiği kadar birinci asıl maneviyatta baba Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizin ruhudur. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’ in ruhundan ruhların cümlesi ondan yaratıldığı için ruhların babası oluyor. İkiyüz kadar isimleri var bir ismide ebel ervahtır. Yani ruhlar babası demektir. Ruhlarda baba olduğu gibi dünya alemine gelince ikinci bir seferde Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz, İmamı Ali kerremallahu veche Efendimize hitaben;

يَا عَلِىُّ اَنَا وَأَنْتَ أَبُو هٰذِهِ الْاُمَّةِ

“Ya Ali sen ve ben bu ümmetin hepsine babayız.”[1]

Dediği ikinci manen baba olma evet Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz baba olması insan oğullarının evvelin yani evvelki peygamberlerin ümmetlerine ve ahirdeki gelen ümmetlere ve büyük kebair günahkarlara ve küçük sağayir günahkarlara yekün hepsine şefaat yapmasına Cenab-ı Hak Teala Hazretleri mezun kıl-mıştır. O sevgili Peygamberimiz ise bütün ümmetinin hepsini azaptan kurtulup cennete girmelerinin arzusundadır.

اَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَۙ ﴿﴾ وَوَضَعْنَا عَنْكَ وِزْرَكَۙ ﴿﴾ اَلَّذ۪يٓ اَنْقَضَ ظَهْرَكَۙ ﴿﴾ وَرَفَعْنَا لَكَ ذِكْرَكَۜ ﴿﴾

 “Elemneşrahleke” suresi 1. 2. 3. ve 4. ayetlerinde, ayetlerin mealine göre:

Ya Habibim gece gündüz her an seni üzüp rahatsız eden bir sıkıntın var idi. Üzerinden kalkmıyor idi. Bu üzüntü bu sıkıntıda ümmetiyin günahkarlarının azap çekmesi seni üzüyor idi. Bu elem sıkıntı üzüntüyü de Rabbın senin üzerinden kaldırmadı mı? Şefaat makamında seni müstesna kıldı. Yâ Rabbî yeter artık ben razı oldum deyinceye kadar şefaat yapmakta Rabbın seni mezun kılmadı mı? Bundan dolayı bu sıkıntı ve üzüntüleri de üzerinden kaldırdı. İşte böyle bir ümmete ve kendisinin sünnetine tabi olup Allah sevgisi kendinin sevgisini en üste tutanlara baba oldu.

İkinci manevi babalık vazifesi Hazreti İmamı Ali kerremallahu veche ki bir hadisi şerifte:

اَنَا مَد۪ينَةُ الْعِلْمِ وَ عَلِىٌّ بَابُهَا

“Ben ilmin şehriyim İmam-ı Ali şehrin kapısıdır.”[2] Onu bulmayan beni bulamaz. Dediğine göre ikinci manen baba Hazreti İmamı Ali kerremallahu veche.

Üç. İmamı Ali kerremallahu veche cehri tarikatın kurucusu Hazreti İmamı Ebubekir Efendimiz hafi tarikatın kurucusu bunlar ise talimatını Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizden almışlardır. Bu ikisinden Cenab-ı Hak’ka ruhen kavuşmak için elden ele tutarak gelen hakiki mürşidi kamiller dirki onlarda onların arkadan veresçileridir. Onlarda aynen Resulullah Efendimiz öbür halifeler insanları menfaatsız hiçbir karşılık beklemeden ikaz irşada çalışıp maneviyetlerini temize çıkarıp Resulullaha Allah’a kavuşturan hakiki mürşidi kamil olan tarikat yolunda sülüklerini ikmal eden insanları aynen kendileri gibi onları terbiye ederek sülüklerini ikmal ettirip nefislerini mutmainneye yetiştiren manevi babalar.

Bizce babalar seçildi. Bir sanatkar ustasıda baba diyenler o sanatkar ustasında senin içini temize çıkarıp asıl asliyetine temiz olarak seni kavuşturucu bir kabiliyet varmı acaba? İşte manevi hakiki baba meydana çıktıki ancak senin hizmetinde paranda hiçbir gözü olmayarak sırf senin içini batınını terbiye edip sülükünü ikmal ettirip nefsini mutmainneliğe ulaştıran manevi babalar ve onların duaları inşeallah müstecaptır. Onların dualarını almaya çalışalım. Hangi babaların dualarının müstecap olduğu şimdi anlaşıldı. Evet cesat babana da hürmet hizmet tazim yapınız onlarında duasını alınız ama hangi baba sizi batınınızı temizleyip sizi asliyetinize Allah ve Resulullaha kavuşturucu gayri arzulardan savuşturucu Allah Resullullah sevgi dostluğuna ulaştırıcı baba ile öbür babaların farkını derecelerini sizler ölçünüz.

 


[1] Şerh ve tercümei delaili Abdulkadiri Geylani-Rumuzuttevhid

[2] Kenzü-l-İrfan 1001 Hadis s.24/128

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>