canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

ÇOCUK TERBİYESİ - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

 

ÇOCUK TERBİYESİ

 

Çoluk çocuğuna ilmihali öğretip, şeriata uymayan şeylerden korumalıdır. Bunun gibi, emri' altında bulunanlara da ilmihallerini öğretip, onları ko­rumalıdır. Önce, ehl-i sünnet itikadinı sonra amele ait ilimleri, sonra ahlak ilmini, daha sonra da muamelat bil­gilerini öğretmelidir. Bu bilgilere ilmihal denir. Bun­ları bilmek herkese farz-ı ayındır. Çocuklara daha: küçük­ken ehl-i sünnet itikadını ve Kur'an-ı Kerim okumasını öğretmeli, sünnet ettirmeli ve kazanç temin edecek bir iş, bir sanat öğretmelidir.

Oğlanları ve kızları yedi yaşında namaza başlatmalı on yaşına geldiğinde namaz kılmazlarsa dövmelidir.

Hadisi şerifte:

مُرُوا أَوْلَادَكُمْ بِالصَّلَاةِ وَهُمْ أَبْنٰۤاءُ سَبْعٍ، وَاضْرِبُوهُمْ عَلَيْهَا وَهُمْ أَبْنٰۤاءُ عَشْرٍ، وَفَرِّقُوا بَيْنَهُمْ فِي الْمَضَاجِعِ[. أَخْرَجَهُ أَبُو دَاوُدْ

Evladınıza yedi yaşında iken namaz kılmayı emrediniz. on yaşında (eğer kılmıyorsa) döverek kıldırınız.”[1]buyrulmuştur.

Döveyim derken onun edebini, hayasını yırtıpta, size karşı gelecek şekilde o dereceye ulaştırmayın. Birazda onlara Allah’ın şefkatını, merhametini, ihsanını, affını, cennetini, cemalini müjdele-yin. Allah’ı sevdirmeye çalışınız. Sadece sopayla zorlanırsa, bende kılmayacağım der, size sırtarırsa çok tehlike. O da sizde günaha girersiniz.

Peygamberimiz Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor:

يَسِّرُوا وَلَا تُعَسِّرُوا بَشِّرُوا وَلَا تُنَفِّرُوا

“Kolaylaştırın zorlaştırmayın. Müjdeleyin nefret ettirme-yin.”[2]

Birazda Allah’ın kullar üzerine olan merhametini şefkatını ihsanını cennet ve nimetlerini cemalini vaad ettiklerinden söyleyin. Zorluğa devamlı çekipte onları nefret ettirmeyin. Beşaret ve müjdelerinden söyleyiniz.

Yine bir hadisi şerifte Peygamber Efendimiz buyuruyor ki:

كَلِّمُ النَّاسِ عَلٰى قَدَرِ عُقُولِهِمْ

Anlamı, Nas’a bir kelam konuşacağınız zaman düşünün onların akıllarının kabul edeceği kadar konuşun.[3]Akıllarının kavrayamacağı kabul etmeyeceği kelamları söylerseniz inkarlarına sebep olursunuz.

Çocukları ilim meclisine, salihlerin sohbetine alıştırmalıdır. Ayrıca güzel ahlaka da alıştırmalı, böylece daha küçükken güzel huya alışırlar. Çocuklara şefkatda lazım hem terbiyede lazım. Ahlakı bozuk çocuklarla arkadaşlık yaptırmamalı ki kötü ahlakları çocuklarımıza sirayet etmesin.

Çocuklarımız buluğa erince evlendirmelidir. Hadisi şerifte:

Sizin kötünüz imkanı olupta imkanı olduğu halde bekar olup evlenmeyeninizdir[4] buyruldu.

 


[1] Ebû Dâvud, Salât 25, (495, 496)

[2] Nesâi Sünenü-l-Kübra c.3.s.449/5890(Beyrut), Şerhi Neveviyyu alâ Sahihi Müslim c.15.s.108 (Beyrut)

[3] Deylemi El Firdevsü bi Me’sûru-l-Hıtab c.1.s.398/1611(Beyrut), Ebul Fadlu-l-Askalani c.6.s.274/963(Beyrut)

[4] Bakınız uzun bir Hadisi şerif Rüdani c.2.s.232/4096

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>