canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

AHİRET - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

AHİRET

 

Amellerin, ahiret gününde tartılacağı hususu haktır. Nebi sallallahu aleyhi ve sellem'nin Kevser ırmağı haktır. Kıyamet gününde kötülükler ve iyi­likler arasındaki kısas ve hesaplaşma haktır. İyilikler bulunma­dığı takdirde, kötülüklerin uzaklaştırılması haktır, caizdir.

Cennet ve cehennem, halen yaratılmıştır, ebediyyen yok ol­mayacaklardır. Melekler ebediyyen ölmezler. Allah'ın cezası da sevabı da ebediyyen yok olmaz.

Allah dilemeden hiçbir şey olamaz Allah’ın kulları hakkında dilemesi kullar iradesinde serbest olunca kul iradesini iyiye sarf etmesi lazımdır. Kul iradesini iyiye Allah’ın razı olduğu yönlere sarf eder ise Allah’da o kulun hakkında iyilik diler. İyilik halk eder. Kul iradedesini kötüye sarf eder ise Allah’da o zaman ona kötülük diler.

Yani kulun iradeyi cüzziyeyi sarf etmesinde Allah’ın dilemesine sebep olur. Yani kulda iyi ve kötüyü dilettirmek sebepleri vardır. Zahirde bir ceza hakimi kanuna aykırı suç yapmayanlara ceza vermez. Ne zaman kişi kanuna aykırı suç işler ise o suçu yapması hakimin ceza vermesine sebep oluyor. Suçlu kimse hakime dese ki bu cezayı bana niçin verdin; Hakim der ki, senin yaptığın suçun karşılığı bu cezayı vermeme sebep oldu. Sen suç işledin ben de ceza verdim.

Bu konuyu ispat etmek için Ayet-i Kerime’de buyuruluyor ki:

ظَهَرَ الْفَسَادُ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ اَيْدِي النَّاسِ لِيُذ۪يقَهُمْ بَعْضَ الَّذ۪ي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ

Yani, “insanlar kendi elleriyle kesb ettikleri amellerinin bazı cezasını tadıp da, fena, kötü, çirkin amellerinden rücu etmezler mi? Yani, karada, denizlerde zuhur eden fesatlar, kendi ellerinizle seve seve yaptığınızın karşılığıdır”[1] buyur-muştur.

 


[1] Rum Suresi, 30/41

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>