canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Kalbin Tasfiyesi - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

KALBİN TASFİYESİ

 

Konumuz, nefs-i emmarenin kalpte hevayı emrazlarını, temizlik ve nefsin kalpteki heva, arzu putlarını kırıp, yok edip, atmak idi. Ve Cenab-ı Hakk’ın çağırılmasına layık olmak idi. Evvela bir mürşid-i kamil bulup, onun izahatı ve terbiyesi altında teslim olup, evvela halis niyet ile huzur-ı kalp ile onun verdiği evradlar, yani tarif ettiği çekilecek dersleri, onun talimi ile huzur-ı kalp ile baş-lanır. Huzur-ı kalbi iyi anlayalım, inşaallah.

Namazın şartlarından halis niyet edip, cesedimizi de kıbleye dönmekle ve cesedi kıbleden başka cihete dönmemekle. İşte kalbimizi de ve teveccühümüzü de Allah’a dönüp, başka taraflara dönmemek üzere, nasıl ceset kıbleye dönüp ayrılmıyor ise, kalbi de namazda ve zikirde ve mümkün mertebe her vakit ve her yerlerde huzurullahda tutmaya gayret etmelidir. Hakiki tarikat-ı aliye’lerde, önce nefs-i emmarenin yığmış olduğu küçük ve büyük günah yığınlarını temizlemek için tevbeyi telkin, yani tevbe eylerken de pişmanlık, bir daha yapmamak niyetiyle, estağfurullah el azim zikriyle, kalpte nefsin hevai pisliklerinden o kalbi tekrar tekrar yıkamaya devam etmelidir. Necisten taharette de kalbin kanaat gelinceye kadar yıkandığı gibi istiğfara devamla kalp temizliğine devam. Çünkü Peygamber Efendimiz gece yüz, gündüzü yüz veya yetmiş defa istiğfara devam ederlerdi. İstiğfara devam edince, kalbimden karanlıklar gidiyor, feyiz yolları açılıyor, buyuruyorlardı.

Yapılan ibadetler ki; namaz, zikir ve bütün çekilen esmalar ve yapılan dualar ve okunan Kur’an’lar da huzur-ı kalp ile ve ihlas ile ve halis niyet ile yapılanlar makbule geçer ve makbul olunur diye hem ayetler, hem hadis-i şerifler, hem de ilmi ile ihlaslı ameli olan ve halkı irşada layık olan zatlar da, hepsi huzur-ı kalp ile halis niyet ile Allah korkusu ile bu şekilde azimle çalışır iseniz, mü’min olursunuz, diye buyuruluyor. Namazda gerekse, Kur’an’da, gerekse sair ibadetlerde dilden ve ağızdan hemen kalbe insin. Kalpte he-men tasdik etsin. Çünkü imanın aslı dilin ikrarı ile kalbin tamam tasdiki ile bir edep ve huşu ve korku ile ve ibadetin erkanı ile iman tamam oluyor. İşte bu tertip düzen üzere, çalışır ise, nefs-i em-mare pisliklerinden ve manevi hastalık emrazlarından tedavi olunur. Sonra emmareden temizlenip, levvameye ayak basılırsa, vücud aleminde hüküm sürüp, emirlerini icra ettiren nefsini iktidardan düşürünce kanunlar da değişirler.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>