canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Huzur-u Kalb - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

HUZUR-I KALB

 

Şu huzur konusunu tekrar edelim: Peygamber Efendimiz buyuruyorlar ki; Yani, namaz ve ibadetlerde cesed ile kalbi birleş-tirilmeden kılınan namazlara ve o şekilde yapılan ibadetlere Cenab-ı Hak iltifat etmez buyuruyorlar. Yani vücut aleminde nefis amir olup, hevasını, emrini icra ettiriyor ise o kimse misalde hata olma-sın, inşaallah, nefsinin hükmü altında yaşayan kimse, Rusya’da yaşayan Müslüman kimse gibidir. Yani, kendi Müslüman ama Rusya’nın rejiminde ve onun kanunlarında yaşıyor. Ne zaman İslam toprağına geçer, ayak basıp sevinir ise, nefs-i emmareden nefs-i levvameye geçer ise sevinir İslam toprağına ayak basan Müslü-man gibi sevinir. Artık nefs-i emmareye cihada başlanır. Ruh-ı sultani ki yukarıda geçti idi ki, Cenab-ı Allah’ın nurundan Peygamber Efendimizin nuru, o nurdan Peygamber Efendimizin ruhunu yaratıp, Peygamber Efendimizin ruhundan da bütün insanların ruhunu yarattığını bildiriyor. İşte ruh-ı hayvani dediğimiz nefis hükümden düşünce, o nurunu ruh-ı sultan dediğimiz ruh-ı sultan iktidara gelince, nefisle mücadele başlar. Kanunlar değişmeye başlar, iktidarlar da değişir. Vücut fabrikasının üretimi de değişilir. Değişilme nasıl olur? Nefs-i emarede yaşayan o kimseler suçunu bilmezler, ayıbını, kusurunu bilmezler ve kusurunu, noksanını kabul etmezler. Söylesen kızışır. Gıdası bol yemek, bol içmek, çok uyumak. Dil gıybete, göz şehvete bakmaya devam, Allah korkusu unutulur. Çok aşırı yer, içer. Karın şehvet üretir. Kalbinde onu tutar. Şayet ibadet yapar ise, şerri hayra katar. Ahiretini dünyaya satar. Dili gıybet üretmeye çalıştırır. Kur’an ve zikrullah yolu olan ağzı sigara ve çeşitli içki üretimine çalıştırır.

İşte nefs-i emmareyi iktidardan düşürür ise, ruh-ı sultan iktidara gelince kanunlar da değişilmeye başlar. Vücut fabrikasının üretimleri değişilmeye başlar. Nefis ve şeytanla yeni bir savaş başlar.

Emmareden levvameye geçti, kış ayları şubat ayından mart ayına girdi. Az yaz kokusu gelirse de güvenilmez. Bazen kış geri gelir. Evet, levvamede insan suçunu, kusurunu anlamaya başlar. Nefsini levm eder, yani hatalarını anar, düşünür. Nefsini levm eder. Kendi nefsini kınar der, ey, nefis, o yüce Rabbime karşı bana şunları yaptırdın der. Beni Allah’ıma karşı mahcup, rezil ve günahkar ettin der, ağlar. Gözünün yaşı soğuk olur ve de tuzlu olur.

İşte nefs-i levvame işaretidir. Çekeceği evradları evvela nefs-i emmarede, la ilahe illallah zikrine çok devam eder. Manalarını dü-şünerek, emmarede iken, manası sağ tarafına bükülür. Manasını düşünüp, la ilahe, yani hiçbir ilah yoktur, illa Allah vardır. Sol tarafa vurur, illallah der, tasdik eder. İşte emmaredeki zikrinde, la ilahe illallah dediğinde hiçbir mabudum yok, illa Allah vardır.

Şimdi levvamede hem la ilahe illallah zikri, hem de Allah Allah zikrine devam edilir. Tevbeye, estağfurullah el azim, zikrine devam edilir. Nadimlik ve pişmanlık ile:

 

Her cürmüme ya Rabbena  

Estağfirullahel azim

Vağfir lena zünubena

Estağfirullahel azim

 

İsyanıma yoktur aded

Ey Vahidi hayyü ebed

Asilere kıl meded

Estağfirullahel azim

 

Dönder yüzüm senden yana

Lutf u inayet kıl bana

Budur sözüm önden sonra

Estağfirullahel azim

 

Ya Rabbi, aç gönlüm gözün

Dönder sana canım yüzün

Hem geceler hem gündüzün

Estağfirullahel azim

 

Gör nitti nefis zalimi          

Dur etti Haktan yolumu

Şaşırtma, ya Rabbi dilimi   

Estağfirullahel azim

 

Seyyid Nizam Oğlu,

Başın    ağardı, döküldü dişin

Şam u seher olsun işin

Estağfirullahel azim

 

İşte nefs-i levamede nefsini kınayıp levmeder, yaptığı hatalar gözünün önüne geldikçe, bazı kere de beyitler söyler, ağlar, tazarru, niyazlar eder, ağlar. Bazı Allah’a yalvarır. Bazı şeyhine teveccüh eder, ağlar. Bazı Resulullah’a teveccüh eder, ağlar.

 

Beni nefsim esir etti

Meded kıl ya Resulullah

Günahlarla hakir etti

Meded kıl ya Resulullah

 

Çıkardı doğru yolumdan

Beni dur etti halimden

Giderme zikri dilimden

Meded kıl ya Resulullah

 

İbadette kusurum çok

Gönül mülkünde nurum yok

Bu nefis ile huzurum yok

Meded kıl ya Resulullah

 

Tutar iblisin iğvasın

Bıraktı zühd ü takvasın

Siliver gönlümün pasın

Meded kıl ya Resulullah

 

Nizamoğlu alindir,

Veli bir asi kulundur

Şefaat eyle yolundur

Meded kıl ya Resulullah

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>