canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Nefs-i Levvame - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

NEFS-İ LEVVAME

 

İşte konumuz nefs-i levvame ve halleri idi. Nasıl ki, çok yük-sek bir amiri evine davet etmek isteyen kimse, evine davet ettiği kimsenin geleceği evin dışını, içini iyice gözden geçirip, dikkatle bütün pisliklerden yıkanıp, temizlendiği gibi, işte Allah’ın tecelli edeceği bir kalbi de nefs-i emmarenin yaramaz, çirkin huyları ve çirkin fesat arzu ve fikirleri ile pisledi. Kalbi nasıl pekleyip, nasıl temize çıkarıp, nasıl temiz tutulmasını Cenab-ı Mevlamız bizlere ihsan ve hidayet eylesin, amin.

İşte ancak emirlere itaat, nehylerden hakkı ile sakınmakla ve sünnet-i Resulullah’a son derece uymakla, bir de mühim kötü bid’atlardan dikkatle sakınmakla, az yemekle, az uyumakla, gereksiz, lüzumsuz sözleri terk etmekle, huzur-ı kalp ile halis niyet ile ihlaslı amelle ve zikrullahın çokluğu ile, Allah’ın tecelli ve ilham edeceği kalbin temizliğine başlar, manevi hastalık emrazının teda-visine de başlamış olur. Fakat ne zaman bunlara dikkat etmez, gevşetir ise, emmareden geçtiği kapıdan düşer, geri anaryaya düşer. İhmallik etmez de bunlarla beraber, nafilelere de çalışır ise, levvameden mülhimeye geçer. Mülhimede nefis ibadete yatışır, il-ham-ı Rabbaniler, ilm-i hikmetler, esrar-ı sırlar, bu mülhimede baş-lar. Ağlar ise gözünün yaşı ağzına gelir ise tuzluluk kalmaz, ılık olur; normal abdest suyu gibi olur. Kalbine ilham gelen kimsenin kalbinde, yukarıda yazdığımız ahlak-ı zemime denilen kötü huy ve kötü ahlaklar ve nefsin heva fesatları ilham gelen kalpte olmaması lazım. Bu kötü ahlaklar ve nefsin heva fesatları olan kalbe ilham-ı Rabbani gelmez. İlm-i Rabbani gelen kalp şeytani taraflardan gelen ilham o kalbe acı gelir, hoş gelmez. Hatta o kimse Allah zikrinden, Allah sevgisinden, Allah aşkından başkalarından, Allah aşkından başka hiçbir şeyden tat ve lezzet almaz olur. Yalnız Allah zikrinden tat ve lezzet alır.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>