canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

HZ. ÖMERÜL-FARUK’UN HALİFE SEÇİLMESİ - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

HZ. ÖMERÜL-FARUK’UN HALİFE SEÇİLMESİ

 

Daha öceki bahiste Hz. Ömer’in halifeliğine delalet eden deliller geçtiydi. İmam Nevavi, Et Tezhip adlı eserinde diyor ki:

Hz. Ömer Hz. Ebubekir’in seçmesiyle halife oldu Hz. Ebu Bekir Hz. Ömer’i halife yapma hususunda sahabelerle istişare etti Hz. Abdurrahman bin Avf, Hz. Ömer’i halife seçmesini işaret buyurarak dedi ki:

Senin Ömer hakkındaki reyinden Ömer daha üstündür. Şunları da ekledi benim onun hakkındaki kanaatim şudur ki, onun iç alemi dış aleminden daha hayırlıdır ve bizim içimizde onun bir benzeri yoktur. Hz. Ebu Bekir bunlardan başka şu sahabelerlede istişare etmiştir. Hz. Said bin Zeyd Hz. Esed bin Hudayr ve başka ensar ve muhacirlerle de istişare etmiştir ve Esed Hz. Ebu Bekir’e

- Ömer senden sonra hayrı en iyi bilendir Allah'ın rızası için razı olur Allah'ın öfkesi için öfkelenir onun iç alemi dışından daha hayırlıdır. Ondan daha kuvvetli hiç kimse bu makama çıkamaz dedi. Bütün bu işaretlerden sonra Hz. Ebu Bekir Hz. Osman’ı çağırdı ve ona yaz dedi.

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla başlıyorum.

Bu risale Ebu Bekir bin ebu kuhefenin son zamanında yazdığı bir risaledir. Yani dünyanın son noktasında bulunarak ondan çıktıgı halde ve ahiretin son noktasına girdiği halde bu ahit nameyi yazmıştır. Öyle bir zamanda yazdı ki o noktada kafir bile iman eder, facir bir kimse yakın sahibi olur, yalancı o zamanda doğruyu söyler. Şüphesiz ben size halife olarak benden sonra Ömer ibn Hattabı seçtim onu dinleyin ve itaat edin şüphesiz ki ben Allah ve Resulu, Allah’ın dini ve nefsim için, ve sizin hayrı bulmak ve yapmakta zerre kadar kusur etmemi-şimdir. Eger Ömer adeletle davranır ise bu Ömer hakkında zannım ve onun hakkındaki bilgimdir. Eger bunu degiştirirse her kişi için kazandığı vardır. Ben hayrı irade ettim ve gaybı bilmiyorum. Zulme kayanlar. Nasıl bir devrilişle devrileceklerini bileceklerdir. selam sizin üzerinize olsun. Sonra emretti risalenin sonuna mühür vuruldu. Sonra Hz. Ebubekir Hz. Ömer’i yanına çağırdı. Vasiyetini kendisine söyledi.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>