canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

DİNİN AFETLERİ BAHSİ - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

DİNİN AFETLERİ BAHSİ

 

Bak Hadisi Şerifte ne buyuruluyor. İbni Abbas radıyallahu anh’dan rivayetle

آفَةُ الدّ۪ينِ ثَلٰثَةٌ فَق۪يهٌ فَاجِرٌ وَإِمَامٌ جَآئِرٌ وَ مُجْتَهِدٌ جَاهِلٌ

Meali: “Dinin afeti üçtür birinci fasık facir fakihler (ho-calar), ikinci zalim İmamlar, (hükümdarlar) üçüncü cahil müctehidler.”[1]

İşte bu üç kimse Dinin afetidir. Bunlar ayetlere bakmazlar hadis-lere bakmadan hemen kafadan atarlar ötesini düşünmeden söylerler, dini bozarlar demezler ki el elden üstündür arşa varana kadar hemen bir din meselesini kestirir söylerler. Birinci fasık facir fakihler hocalar dinin afatı oldukları bunlar ilmi kazanç yo­lunda harcarlar zalim zen-ginlerin keyfine göre konuşurlar kendi nefislerini o zalim münkirlerin sözlerine sarfederler. Hakiki müs­lümanların dervişlerin aleyhinde onlar gibi münkir olarak ten­kit ederler Allah'tan korkmazlar sözlerini doğru söyle­mezler ve söyledikleriyle de amel etmez kendileri nasa Numine olup dini takvayı gösterecekleri yerde nasın yapmadıkları ve yapmaya korktukları şer'an kötü olan şeyleri mübahtır derler. Kendileri yaparlar. Ehli takva mü’minlerin aleyhinde söylerler. Se­bebi de hasetliktir. Nas neden onu sevsinler bizi sevmesinler di­yerek ina-dından onun aleyhinde fena fena söyler, yalanlar iftira­lar bühtanlar eder. Dinini de yıkarlar, Resulü Ekrem Efendimiz buyuruyor.

Allah'u Teâlâ hasedi on kısma ayırdı. Dokuzu ulemadadır biri sair nastadır diye buyurmuştur. Uzak bir yerde bir mü’minin meth ederek nasın söylediğini duyarsa kendisi o mü’mini görmediği halde ona ne iftiralar ne bühtanlar eder. İster ki o mü’minin adını kimse anmasın kendinde takva yoktur. Bilmez, takva ehlini kötüler. Di­ni böylece zayıflatır. Kendi dinini yıkar. Resulü Ekrem buyuruyor kötü hocalar çıkar ah ne olsa o zaman ulema birleşse demiştir. İkinci dini yıkacak dinin afetleri zalim hükümdarlar bunlar adaleti kaldırırlar, zalim olurlar, onu görenler de zalim olur dine kıymet vermezler. Zu-lüm ortalığı kaplar. Allah'u Teâlâ da gadap eder helak olurlar. Çünkü Resulü Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz buyurmuştur.

اَلْكُفْرُ يَدُومُ وَالظُّلْمُ لٰايَدُومُ

“Küfür devam eder ama zulüm devam etmez” diye bu-yurmuştur.

Böyle olunca din afete uğrar, memleket’te afete uğrar bozulur demektir. Üçüncü dinin afeti; Cahil müçtehitlerdir, buyuruluyor. Cahil müçtehitler kendini alim sanar, herkese ve nasa kendini öyle tanıtır. Halbuki ilmi yoktur ayete bakmaz hadislere bakmaz kendi içtihat yapar. Şeriata kulak vermez. Kıymette vermez kendisi ehli Kemal olmuş kemale ermiş artık her şeyleri anlamış şeriata bakmaya hacet kalmamış mezhep sahibi ken­di olmuş. mezhebe hacet kalmamış, kendi Hak’tan alıyormuş. böylece bir metin zındık olmuş, artık namazın orucun gereği kalmamış artık bunun hocası şeytan olmuş; buna söz anlatmak güç olmuş.

Bu şeytanın evliyası olmuş. Bunun camilere, cemaatlere ihtiyacı yoktur. Nice sefil müslümanları böylece dinden imandan çıkarmış maazallah işte bu üçü dinin afatıdırlar. Allah'u Teâlâ şerlerinden müs-lümanları korusun. Bunlarda bu saydıklarımızı görünce parçalayıcı ca-navardan kaçar gibi kaçınız diye buyurduğu bunlardır. Çünkü canavar etini parçalar bunlar dinin imanını parçalar.

 


[1] C. Sağir Muhtasarı c.1. s.24/6 (1:52/11).

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>