canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

TABİATCILAR HAKKINDA - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

 

TABİATCILAR HAKKINDA

 

Tabiatta bir mahluktur. Tabiat dediğin nedir? Anasırı erbaadır. O ise dörttür. Toprak, su, hava, güneş. Hamlar güneşle olgunlaşıyor. Öyle ki camlar arkasına geçsen soğuk yerde seni ısıtıyor. Demek ki ısı güneşte değil. Cama dokun ki buz gibi. Ama camın arkasında seni ısıtıyor. İçeri düşen güneşin ışınları seni ısıtıyor. İşte dünyaya hayat veriyor. Anâsırı erbaa bu dört tabiattır. Toprak yetiştiriyor. Su onu canlandırıyor. Hava haldan hala değiştiriyor. Tabiat budur.

İmamı Malik Hazretlerinin yanına tabiatçılar gelmişler. Dediler ki biz onun yanına gidelim de onu mağlup edelim. İmamı Malik Haz-retlerine haber gönderdiler ki gelsin konuşalım. O da biliyor ki bunlar tabiatçıdır. Beklesinler geliyorum dedi. Üç beş saat geçtikten sonra geldi. Dediler ki biz geldik seni bekliyoruz. Neden geç geldin?

Evden çıktım gelirken önüme bir nehir çıktı. Nasıl edeyim de karşıya geçeyim diye düşünürken birde baktım ki suyun üzerine bir tahta geldi. Bir tahta daha derken üç beş tahta gelip kendi kendine bir kayık yapıldı. Ona bindim. Karşıya geçtim. Bu yüzden geç kaldım.

O zaman tabiatçıların büyüğü kalkın gidelim dedi. Yanındakiler niçin gidelim. Biz buraya tartışmaya geldik deyince liderleri dedi ki; biz desek ki bunun anlattığına hiç kendi kendine ustasız sanatsız Suyun üzerinde kayık kendi kendine yapılır mı? Desek diyecek ki bu kadar muazzam bir kurgu, bu kurgunun içindeki dünya hiç kendi kendine olur mu? Diyecek. Biz tartışmaya başlamadan kaybettik. O-nun için kalkın gidelim, dediler.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>