canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

KÜFRÜN TANIMI - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

KÜFRÜN TANIMI

 

Elfaz-ı küfür: Küfür söylemekten çok sakınmak lazımdır. Bir kimse küfür söylese “El ıyazü billahi Teala” cümle ibadetlerinin sevabı gider. Nikahlısı varsa nikahı boş olur. Kestiği mundar olur. O halde yaptığı amelleri caiz olmaz. Söylediği küfür sözden dönmedikçe (tev-be ile) şehadet getirmedikçe müslümanlığına hüküm olunmaz. Tevbe-den sonra tekrar müslüman olur, tecdidi nikah eder. Birkaç küfür söze bir tecdidi nikah kifayet eder.

Bir daha işlememek üzere pişmanlıkla tövbeyle iman edip Ya Rabbi eğer benden küfür zuhur ettiyse tevbe ettim. Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem senin tarafından her ne getirdiyse kabul ettim, inandım. Hak Teala’ya ve ondan gelen her şeye Allah’u Tea-la'nın muradı üzere inandım ve peygamberlerden gelen her şeye peygamberin muradı üzere inandım diye tevbe eder.

Şerri hayırdan, hayrı şerden, yeri gökten ayırt edebilen sarhoşun küfrü küfürdür (Ayırt edemeyen sarhoş söylediği küfürden dolayı kafir olmaz). Bir kimsenin kalbine küfür icab eden söz gelse lakin dile getirmeyip münkir olsa (yani kabullenmese) o halis müslümandır. Kasten değil yanlışlıkla küfür söylese kafir olmaz.

Allah her yerde hazır nazır görüyor işitiyor demeli. Allah yukarıda şurda burda demesin mekan göstermemeli.

Bir kimse sırf para için Kur’an okusa okuduğu (ölüye) kimseye bir sevap hasıl olmaz. Aldığı para da kendine helal olmaz. Helal olur diye itikat eden bir kimse Kur’an’ı paraya alet etmekle Kur’an’ı hafife almış olur ki bu da küfürdür.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>