canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

KAZA VE KADER DEGİŞİR Mİ? - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

KAZA VE KADER DEGİŞİR Mİ?

 

Hz. Ömer radıyallahu anh Cenab-ı Hak’ka yalvarıp itikatla dua yapıyor bakınız:

"Allah’ım! Eğer ismimi şaki divanına yazmışsan ismimi ora­dan sil!.. Eğer saidler divanına yazmışsan onu orada sabit kıl!.. Zira sen; dilersen her şeyi yok eder dilersen yoku da var edersin kimse karışamaz.[1] Diye böyle dua yapmış. Almak isteyen bundan da bir örnek alsın. Ya Rabbi sen neyi dilersen mahveder neyi dilersen sen vücuda getirirsin.

İmam Azam Efendimizin Bu Konudaki Açıklaması:

Dünya ve ahiretteki her şey, Allah'ın dilemesi, ilmi, ka­zası, ka-deri ve levh-i mahfuza yazmasıyla olur. Fakat, levh-i mahfuza yazılan, vasf edilerek yazılmıştır; hükümle değil. Yani levh-i mahfuza hayırlar, masiyetler, itaatler, fiiller, iradeler, hasılı her şey vasıflarıyla yazılmış-tır. Mücerret, sebepsiz ve vasıfsız hüküm verilerek yazılmamıştır.

Mesela; "Ahmed, mü’min olsun ve hayır işlesin; veya filan kimse kafir olsun ve şer işlesin" filan cennetlik filan cehennemlik diye hü-kümlü olarak yazılmamıştır. Cenab-ı Hak levhi mahfuzdaki yazıyı vasıf sıfatıyla yazmıştır. Yani kullarım iradelerini rızama iyiye kullanırlarsa şöyle mükafat var. Kötüye kullanırlarsa şöyle ceza vardır diye vasfederekten yazılmıştır. Yoksa filan cennetlik filan cehennemlik diye yazılmamıştır. [2]

Allah’ın takdirini kul değiştiremez Allah dilerse takdiri tebdil eder takdirinde olmayanı takdir eder.

Buna dair Abdulkadir Geylani (k.s.) Hazretleri Efendimizin bir kerametini anlatacağım dinle bak. Allah dilerse takdir nasıl değişiyor-muş sende anla!

 


[1] Sevadul azam, Taberi.

[2] Ebul-Münteha, EI-Fıkhü'l-Ekber ve şerhi, İst. 1308.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>