canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

SULARIN AKSAMI - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

 

SULARIN AKSAMI

 

Su dediğimiz zaman akla gelen şunlardır: Yağmur suyu, kar ve dolu suyu, dere ve ırmak suyu, kuyu suyu, göl suyu, pınar suyu. İşte mutlak su denilen bunlardır. Su denildiği zaman hatıra yalnız bunlar gelir. Bunları bir adama gös­terip de bu nedir? diye sorarsak su diye cevap verir. Bunlara “mutlak su” denir ki, başka bir şey karışmamış demektir.

Gül suyu üzüm suyu, asma suyu çiçek suyu gibi başka bir kelime katılarak söylenen sulara “mutlak su” yani arı duru su diyemeyiz.

Belki yanına bir kelime ilavesiyle (gül suyu), (çiçek suyu) diye her birisinin ismini söyleriz. İşte bu çeşit sularla abdest alınmaz. gusledilemez; fakat pislik yıkanır.

Vasf-ı aslisi ve yaradılışı nasıl ise öylece temiz kalmış ve tadı, kokusu, ren­gi gibi suya mahsus olan üç vasıftan biri bozulmamış ve aynı zamanda kullanıl­mamış olan sulardır. Bunlar hem paktır hem de paklayıcıdır. Bu sularla mek­ruh olmayarak her türlü temizlik yapılır. İçilir, yemek pişirilir, abdest alınır, gus­ledilir.

İnsanın ve atın, deve, sığır, koyun ve keçi gibi eti yenen hay-vanların ve kuş­ların artığı olan sular da hem pak, hem paklayıcıdır. Şu kadar ki, insanın ağzı temiz olmak, o sırada ağız dolusu kusmuş ve-yahut içki, tütün, afyon ve buna benzeyen başka bir surette ağzı pislen­miş olmamak ve bu hayvanların da cellale, yani necaset yiyen takımından olma­maları şarttır. Böyle olanların artığı olan sular pak değildir.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>