canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Durgun ve Akar Suların Hükmü - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

 

Durgun ve Akar Suların Hükmü

 

Durgun suya Ma-i Rakid, akan suya da Ma-i Cari denir. Durgun suların yüzeyi yüz arşın miktarında ise ona çok su denir. Az ise “Ma-i Kalil=Az Su” denir. Akar su çok su hükmündedir. Çok su, ister dur-gun olsun, isterse akıcı olsun, içine pis bir şey atıldığı veya düştüğü veyahut artığı temiz olmayan köpek vesaire gibi hayvanlar bu suyu yaladığı zaman suya mahsus olan tad, koku ve renginden biri bozulmadıkça su yine temizdir. Fakat az ve akma­yan suya pis bir şey atılsa, veyahut karışsa tad, koku ve renginden biri bozul­masa dahi yine o su pistir. (Şafii ve Maliki mezheplerine göre su bozul-madıkça yine temizdir.) İster çok olsun, ister az olsun böyle suyu köpek yalar, içine bir damla kan ve idrar düşerse pislenir. Temiz olmayan su ile bir pislik yıkanmaz. abdest alınmaz, gusledilmez. Fakat bahçe sulamak, tarla ve yer sulamak caizdir.

Temiz bir suyun içine yaprak vesair temiz bir şey düşerek suyun içinde çü­rümüş veya suyun tabiatı olan akıcılık gitmiş ve koyulaşmış ise, böyle olan bir su ile abdest almak, gusletmek sahih değildir. Suyun bulanık olması, yosun tut­ması, yahut uzun zaman durmakla renk ve kokuca bozukluk bulunması veya­hut suya meyve ve yaprak karışması suyun tabiatı olan akıcılığı değiştirme­dikçe, o suyun temizliğini bozmaz. Mütemadiyen pislik içinden akan ve pisliğe temas eden bir su, rengini, tadını, kokusunu bozmasa bile yine temiz sayılamaz.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>