canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

DİN YÖNÜNDEN TEMİZ SAYILMAYAN ŞEYLER - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

DİN YÖNÜNDEN TEMİZ SAYILMAYAN ŞEYLER

 

Maddeleri bakımından dinde temiz sayılmayan şeyler, namaza engel olan mikdarları bakımından Ağır pislik ve Hafif pislik iki kısma ayrılırlar.

Ağır pislikler:

1) İnsanların sidikleri, tersleri, menileri, idrardan sonra gelen vedileri (kalın akıntı) ve şehevi bir istekten sonra gelen mezileri, ağız dolusu kusuntu­ları, organlardan çıkıp akan kanları ve bedenlerinden kesilip düşen et ve deri parçaları...

Kadınlara ait adet ve lohusalık kanları ile, devamlı bir şekilde gelen İstihaze (kadınların hastalıgından dolayı gelen) kanları da bu ağır necasetler kısmına girer.

2) Eti yenmeyen hayvanların sidikleri, ağızlarından gelen sal-yaları, akan kanları ve kuşlardan başka bütün hayvanların tersleri...

Yarasanın sidiğinden ve tersinden (pisliklerinden) sakınmak mümkün görülmediği için temiz sayılır.

3) Eti yenen hayvanlardan tavuk, kaz ve ördeklerin pislikleri...

4) Laşeler (ölü hayvanlar): Karada yaşayan ve boğazlanmaksızın ölen yahut din kurallarına uyulmaksızın kesilen kanlı hayvanlar ve bunların tabaklanmamış derileri. İşte bu gibi hayvanlara Meyte (laşe) denilir. Kaz ve ördek ölüleri de böyledir.

Hafif olan Pislikler

1) Atların ve eti yenen koyun, geyik gibi ehil hayvanların ve yabani hayvanların sidikleri hafif pisliktir. Bu hayvanların tersleri İ-mam Ebu Yusuf ile İmam Muhammed'e göre hafif pisliktir. Fetva, bu iki imama göredir. Katırların ve merkeblerin tersleri hak­kında da ihtilaf vardır.

2) Etleri yenmeyen hayvanlardan atmaca, çaylak ve kartal gibi havada pisleyen kuşların tersleri hafif pisliktir.

3) Her hayvanın karaciğerine bağlı olan öd kesesi ve işkembe (karın), tersinin hükmüne bağlıdır. Koyunun tersi hafif olduğu gibi, o-nun öd kesesi ve işkem­besi de hafif pisliktir. Ehli takva bunların yenil-mesinden sakınması lazımdır. Ehli takvanın şüphelilerden sakın-ması lazımdır.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>